Boğaziçi Üniversitesi'ne AKP'li rektör atanmasına tepki: 'Kayyum rektör istemiyoruz'

Erdoğan'ın Boğaziçi Üniversitesi'ne AKP'li Melih Bulu'yu atamasına tepki gösteren üniversite öğrencileri ''Kayyum rektör istemiyoruz'' dedi.02-01-2021 09:23

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Resmi Gazete'de yayınlanan kararlarıyla, 2015 seçimlerinde AKP'den 1. bölge milletvekili adayı olan Prof. Melih Bulu, Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atandı. Karara Boğaziçi Üniversitesi'nin birçok öğrencisi tepki gösterdi.

2002 yılında AKP'nin Sarıyer İlçesi kurucularından olan Bulu, 2009 yerel seçimleri öncesinde yine AKP'den Ataşehir Belediye Başkanı aday adayı oldu. İstanbul milletvekilliğine de Ataşehir belediye başkanlığına da aday gösterilmeyen Bulu, geçmişte AKP İstanbul İl Yönetim Kurulu üyeliği de yapmış, Ekonomiden Sorumlu AKP İstanbul İl Başkan Yardımcılığı'na kadar yükselmişti. 

Atama kararına Boğaziçili birçok öğrenci tepki gösterireken, Boğaziçi Dayanışması tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle okulumuza Melih Bulu'nun kayyum olarak atandığını öğrendik. Boğaziçi öğrencileri olarak demokratik süreçleri tanımadan atanan yandaş rektörleri kabul etmiyoruz. Melih Bulu bizim rektörümüz değildir!"

'KAYYUM REKTÖR İSTEMİYORUZ'

Öğrenci Sendikası da konuya ilişkin paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

''Üniversite içinde hiçbir demokratik süreç işletilmeden Türkiye'nin en saygın üniversitelerinden birine, Boğaziçi Üniversitesi'ne, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle rektör ataması. Yazıldığı gibi: Hep birlikte, yeni Türkiye! #KayyumRektörİstemiyoruz''

5 ÜNİVERSİTEYE REKTÖR ATAMASI

Bugün yayımlananan Resmi Gazete'ye göre Boğaziçi Üniversitesi'nin yanı sıra Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, Antalya Bilim Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. İsmail Yüksek, Beykoz Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mehmet Durman ve Çağ Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Ünal Ay atandı.