Boğaziçi Üniversitesi önünde basın açıklaması yapmak isteyen BİMEKS işçileri gözaltına alındı!

Boğaziçi Üniversitesi önünde basın açıklaması yapmak isteyen BİMEKS işçileri polisler tarafından gözaltına alındı.02-11-2020 15:09

Birikmiş maaşlarını ve tazminatlarını alamadan işten çıkarılan BİMEKS işçilerinin Boğaziçi Üniversitesi kapısı önünde basın açıklaması yapmak istedi. Polis, basın açıklamasının ardından oturma eylemine başlayan işçilerden 7'sini gözaltına aldı.

İşçiler adına basın açıklamasını okuyan Emine Soysal şu ifadeleri kullandı:

"Bizler 1500 BİMEKS işçisi olarak Türkiye'nin elektronik devi denilen BİMEKS bünyesinde yıllarca çalıştık. 2016 yılıyla birlikte maaşlarımızı alamamaya başladık. BİMEKS'in patronlarından Vedat Akgiray, SPK Başkanlığı döneminde BİMEKS'in hisse değerleri ile oynayarak borsa vurgununu gerçekleştiren sonra bizleri de soyan bir hırsızdır! Vedat Akgiray tek bir çizik almadan Boğaziçi Üniversitesi'nde Finans profesörlüğüne, İş Etiği dersi vermeye devam ediyor. Artık yeter!

'ARTIK YETER!'

Diğer patron Murat Akgiray; maillerde dini referanslara yer vererek bize 'aynı gemide' olduğumuzu söyledi, dişimizi sıkmamızı istedi. Bu arada mağazadaki ürünler peyderpey kaybolmaya başladı. Aynı yıl, genel merkezi Almanya'da olan Alcan Systems adlı bir şirket ortaya çıktı ve Yazbim gibi bilançoda görünen, görünmeyen birçok paravan şirket kuruldu. Alcan Systems'in mühendislikten sorumlu başkan yardımcısı Murat Akgiray'ın oğlu Ahmed Akgiray oldu. Murat Akgiray hırsızdır! Sendelemeden ticari hayatına devam ediyor. Artık yeter! Ahmed Akgiray hırsızdır! Özyeğin Üniversitesi'nde akademisyenliğe, Türkiye Uzay Ajansı'nda görevine devam ediyor. Artık yeter!

'BİZ EŞİT VATANDAŞ DEĞİL MİYİZ?'

2018 sonu itibarıyla BİMEKS Yönetim Kurulu dağıtılarak biz 1500 BİMEKS işçisinin içeride kalan maaş ve tazminatlarına çöküldü. Davaları kazandık, icra takipleri de yapıldı. Hukuk bu hırsızlara işlemiyor, hakkımızı alamıyoruz. Artık yeter! Tanıdığımız vekilleri devreye sokalım, belki oradan bir şey çıkar dedik; kimse elini taşın altına koymadı. Hiçbir siyaset bu hırsızlara bir şey yapmıyor. Artık yeter!

Bizler Türkiye'nin her yerinde birer, ikişer çıkış yolları aramaktan artık vazgeçtik. 1500 BİMEKS işçisi olarak bir araya geldik. Hakkımız olanı sadece kendi mücadelemizle alabileceğimizin farkına vardık. Akgiray'larla biz eşit vatandaş değil miyiz? Hırsızlar ellerini kollarını sallayarak ortalıkta gezerken, bizim evlerimize icraların gelmesi hak reva mı? Devlet, siyasi partiler, yasalar Akgiray'lara işlemiyor da bize mi işliyor? Artık yeter!

Akgiray'ların peşinde bir savcı, bir polis yoksa biz peşlerine düşeriz dedik. Evlerinde, ofislerinde, çalıştıkları üniversitelerde tek tek sahtekarlıklarını ifşa ettik. Sesimiz duyuldu ama kimse harekete geçmedi. Artık yeter!

'BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ BU REZİLLİKTEN SORUMLUDUR'

Bugün hırsız Vedat Akgiray'ın görev yaptığı Boğaziçi Üniversitesi kapısına direniş çadırımızı kuruyoruz. Dünyanın en iyi 200 üniversitesine giren Boğaziçi Üniversitesi bu rezillikten sorumludur. Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü sorumluluk alıp sorunumuzu çözene kadar üniversitenin kapısının önünden ayrılmayacağız.

Birliğimizden gelen güçle haykırıyoruz; direne direne kazanacağız, gemileri yaktık artık geri dönüş yok, Akgiray ders verme hakkımızı ver!