Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin 'kayyum rektör' eylemine polis saldırısı!

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, Melih Bulu'nun AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından üniversiteye rektör olarak atanmasına karşı eylem yaptı. Eyleme katılan öğrenciler, "Kayyum rektör istemiyoruz!" pankartı açarken, "Melih Bulu Boğaziçi'ne rektör olamaz" dedi.04-01-2021 16:43

İleri Haber

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Resmi Gazete'de yayınlanan kararlarıyla, 2015 seçimlerinde AKP'den 1. bölge Milletvekili adayı olan Prof. Melih Bulu'nun, Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atanmasına karşı eylem yaptı. 

Üniversiteye sokulmayan öğrenciler, okulun Güney Kampüsü'nde bir araya gelirken, "Kayyum rektör istemiyoruz!" pankartı açtı ve sık sık "Melih Bulu Boğaziçi'ne rektör olamaz" ve "Kayyum istifa" sloganları attı.

Öte yandan eylemde İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), Marmara Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğrencileri de dayanışma konuşması yaptı.

Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri de "Akademik yöneticiler atamayla değil, kurum içinden seçimle belirlenmelidir" çağrısı yaptı.

Öğrencilerin yürüyüşü polis ablukasına rağmen devam ediyor.

Öğrenciler, rektörlük binasına (Alexander Van Millingen Binası) “Bu bina AKP’li Melih Bulu’nun rektör atanması sebebiyle Boğaziçi öğrencileri tarafından mühürlenmiştir!” yazılı mühür astı.

 

POLİS SALDIRDI!

Eylem sürerken polis gaz ile öğrencilere saldırdır. Yaşanan arbedede 2 öğrenci gözlatına alınırken, bazı öğrenciler ise gaz dolayısıyla baygınlık geçirdi.

 

 

BOĞAZİÇİ'NE KELEPÇE!

Polis öğrencilerin kampüse girişini engellemek için üniversitenin kapısını kelepçeledi!

BOYKOT KARARI

Öğrenciler, yarın (Salı) dersleri boykot edeceklerini ve Çarşamba günü yeniden eylem yapacaklarını duyurarak eylemlerini sonlandırdı.