Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri direnişe devam ediyor: 'Meşruiyetini yitirmiş otoriteniz ayaklarımız altındadır'

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri direnişe devam ediyor: 'Meşruiyetini yitirmiş otoriteniz ayaklarımız altındadır'

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, dün 45 öğrencinin gözaltına alınması sonrasında taleplerini de içeren bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada kayyum rektöre karşı direnişteki kararlılık bir kez daha dile getirilirken, "Sıra arkadaşlarımızı hapsedenler, bizleri yalnızlaştırmaya çalışanlar farkındalar ki zarar gören arabaları değil, mücadelemizle sarsılan iktidarlarıdır. Yalnız arabalarınız değil, meşruiyetini yitirmiş otoriteniz de ayaklarımız altındadır" denildi.

İleri Haber

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından Melih Bulu'nun kayyum rektör olarak atanması sonrası Boğaziçi Üniversitesi'nde başlayan direniş, öğrenci ve akademisyenlerin ortak mücadelesiyle 10 aydır sürüyor. Bulu sonrası Boğaziçi Üniversitesi'ne yeni kayyum olarak atanan Naci İnci de üniversitede kabul görmezken, öğrencilere yönelik saldırılar da sürüyor.

Dün de Boğaziçi Üniversitesi'nde 45 öğrencinin gözaltına alınması sonrası, Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri tarafından bugün Kuzey Kampüs'te yapılan basın açıklamasında direnişteki kararlılığın bir kez daha altı çizildi. Kayyum Naci İnci'nin yalan söylediği vurgulanırken, uyarı yapılmaksızın polis şiddetiyle 45 öğrencinin gözaltına alındığı belirtildi.

Açıklamada, Naci İnci'nin hedef göstermesiyle tutuklanan Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri Berke ve Perit ile dayanışma duygularını ileten öğrenciler, "Onların bıraktığı yerden mücadeleye devam ediyoruz" diyerek, 11 maddeden oluşan taleplerini dile getirdi.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin basın açıklaması şöyle:

"Bugün 23 Ekim 2021, Boğaziçi’nde kayyum rektöre karşı direnişimizin 10. ayındayız. Dün 292 gündür her gün kurulan nöbet çadırını kurmamız Özel Güvenlik Birliği (ÖGB) tarafından engellendi ve çadırımıza el kondu. Bu sırada üç otobüs dolusu çevik kuvvet Güney Kampüs’e giriş yaptı. Kayyum Naci İnci’nin kamuoyuna servis ettiği yalanın aksine bizlere polisle yapılan müzakerede çadır kaldırılırsa kolluk kuvvetlerinin okulu terk edeceği söylenmişti. Çadırı kaldırdığımız halde polis okuldan ayrılmadı. Kampüs içindeki polis mevcudiyetinin giderek artması üzerine polislerin okulu terk etmesi talebiyle oturma eylemine başladık. Saat 6’da Güney Kapı’da basın açıklaması yaptıktan sonra dağılacağımızı belirttik. Ancak ÖGB ve Çevik Kuvvet Birlikleri kayyumluk önüne konuşlanarak bizi ablukaya aldı. Kayyum Naci İnci’nin emriyle 45 arkadaşımız dağılın ihtarı yapılmaksızın polis şiddetiyle gözaltına alındı. 42 arkadaşımız dün gece serbest bırakılırken 3’ü savcılığa sevk edildi. 

'KAMUOYUNDA BİZLERİ HEDERF GÖSTERDİ'

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Naci İnci’nin hedef göstermesiyle tutuklanan Berke ve Perit 17 gündür Metris Cezaevi'ndeler. 10 aydır süren direnişimizi kırmaya ve meşru mücadelemizi zayıflatmaya çalışan Naci İnci, Berke ve Perit arkadaşlarımızı 'üniversiteye sızmış teröristler' olarak kriminalize etmeye çalışmıştı. Dün ise kamuoyunda bizleri '17 bin öğrenciyi temsil etmeyen azınlık bir grup' olarak hedef gösterdi. Yine gözaltına alınan arkadaşlarımız eğitim-öğretim hakkını engellemekle suçlandı. 

'YALNIZCA KENDİ İKTİDARINIZI KORUYAN HUKUKUNUZU TANIMIYORUZ'

Sıra arkadaşlarımızı hapseden ve yalnızca kendi iktidarınızı koruyan hukukunuzu tanımıyoruz. Bizler bir grup azınlık değil haklı itirazlarını hep beraber haykırmaktan çekinmeyen ve meşru talepleri için mücadelede ısrarcı olan binlerce öğrenciyiz. Yönetme iddiasında bulunduğu üniversite bileşenlerinin hiçbiri tarafından kabul görmeyen, meşruiyeti olmayan kayyum Naci İnci’dir. Bizler biliyoruz ki direnişimiz Boğaziçi’nin sınırlarını aşıyor. İradesine sahip çıkanlar yalnızca öğrenciler değil, bizler kayyum düzenini kabul etmeyen herkesle ortak bir mücadele hattında buluşuyoruz.    

'MEŞRUİYETİNİ YİTİREN OTORİTENİZ AYAKLARIMIZ ALTINDADIR'

10 aydır sürdürdüğümüz mücadelemizi, özgür demokratik kamusal alanlarımızı siyasi iktidarın politik vesayetine kurban etmeyeceğiz. Siyasi iktidarın okuldaki gölgesi kayyum her geçen gün kendinde daha sert müdahale etme cüretini buluyor. Ancak okulumuzu, mahallemizi polis ordularıyla işgal edenler, bizleri kendi kampüsümüzde işkenceyle gözaltına alanlar, yalnız muktedirleri koruyan kanunlara dayanarak arkadaşlarımızı tutsak edenler, haklı mücadelesinde ısrar edenleri defaatle hedef gösterenler bilsinler ki hiçbirimiz omuz omuza mücadelemizde geri adım atmayacağız. Sıra arkadaşlarımızı hapsedenler, bizleri yalnızlaştırmaya çalışanlar farkındalar ki zarar gören arabaları değil, mücadelemizle sarsılan iktidarlarıdır. Yalnız arabalarınız değil, meşruiyetini yitirmiş otoriteniz de ayaklarımız altındadır. 

Bir kere daha söylüyoruz, Berke ve Perit’in yanındayız, onların bıraktığı yerden mücadeleye devam ediyoruz."

ÖĞRENCİLERİN TALEPLERİ

Öğrenciler, 11 maddelik taleplerini açıklamanın sonunda "Şimdi daha gür bir sesle taleplerimizi yineliyoruz" sözleriyle şu şekilde açıkladı:

1 - Tutuklu yargılanan ve eğitim hakları engellenen sıra arkadaşlarımız berke, perit ve dün gözaltına alınıp bugün savcılığa çıkarılan arkadaşlarımız derhal serbest bırakılsın,

2 - Başta Naci İnci olmak üzere kayyum kadro ve tüm kayyumlar derhal istifa etsin.

3 - Hukuksuzca yargılanan tum arkadaslarimizin dava surecleri sonlandırılsın.

4 - Üniversite rektörleri, üniversitelerin tüm bileşenlerinin dahil olduğu bir seçim ile belirlensin.

5 - Okulumuza açılmaya çalışılan kayyum fakülte kararları geri çekilsin.

6 - Usulsüzce kapatılan BÜLGBTİ+ Çalışmaları Kulübü’ne kulüp statüsü geri verilsin.

7 - CİTÖK ofisini fiilen durdurmaya yönelik tüm kararlar geri çekilsin.

8 - Kampüslerimizi abluka altına alan polis okulu terk etsin.

9 - Bir darbe kurumu olan Yüksek Öğretim Kurumu kapatılsın.

10 - LGBTİ+ öğrenciler ve tüm LGBTİ+ların temel insan hakları ve anayasal hakları tanınsın.

11 - Dersleri iptal edilen tüm hocalarımız görevlerine iade edilsin ve sözleşmeleri derhal yenilensin.