Boğaziçi Üniversitesi eylemlerinde gözaltına alınan 2 öğrenci tutuklandı!

Boğaziçi Üniversitesi’nde kabe resminin yere serildiği iddiaları ile gözaltına alınan 4 öğrenciden 2'si tutuklandı.30-01-2021 23:21

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı geçtiğimiz günlerde ‘kabe soruşturması’ ile gözaltına alınan 4 öğrenciden 2’sinin tutuklama talebi ile mahkemeye sevk edildiğini belirtti.

'HALKI KİN VE DÜŞMANLIĞA TAHRİK'

Başsavcılık’tan yapılan açıklamada , “Şüphelilerin ifadelerinin alınmasının ardından halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve alenen aşağılama suçundan 2 şüphelinin tutuklanması, 2 şüpheliye ise konutunu terk etmeme adli kontrolü uygulanması talebiyle Sulh Ceza Hakimliğine talepte bulunulmuştur'' ifadeleri kullanıldı.

GÖZALTINA ALINAN 2 ÖĞRENCİ TUTUKLANDI  

30 Ocak günü akşam saatlerinde, gözaltına alınan 4 kişiden 2'si tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkeme 2 kişinin tutuklanmasına karar verdi. Diğer 2 kişi ise konutu terk etmeme adli kontrol tedbiri uygulanmasıyla serbest bırakıldı. 

REKTÖRLÜK DE SORUŞMA BAŞLATTI

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü de konuyla ilgili idari soruşturma başlattı. Üniversiteden yapılan açıklamada, Rektörlük tarafından söz konusu Kabe görseliyle ilgili idari soruşturma başlatıldığı bildirildi.