Boğaziçi Üniversitesi çalışanları, yaşadıkları hak gasplarına karşı dayanışmaya çağırdı

Boğaziçi Üniversitesi'ndeki sosyal tesis çalışanları, salgın sürecinde yaşadıkları hak gasplarına karşı verdikleri mücadelede destek ve dayanışma çağrısında bulundu07-06-2020 19:51

DİSK Dev Turizm-İş Marmara Bölge Şubesi ve Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Tesisler İşletme Müdürlüğü Çalışanları, yönetimin kendilerini 6 ay ücretsiz izinde sayacakları uygulamaya karşı sosyal medyadan yapacakları hashtag çalışmasına destek çağrısında bulundu. Sosyal medya üzerinden yaşadıkları hak ihlallerine dikkat çekmeye çalışan işçilerin yayınladıkları açıklamada yer alan ifadeler şöyle: 


"Bütün dünyanın koronavirüsle mücadele ettiği bugünlerde biz emekçiler sadece koronavirüsle mücadele etmiyoruz maalesef. Çalışanlar olarak salgının ülkemize geldiği ilk günlerden itibaren ciddi mağduriyetler yaşadık. Pek çok işyerinin kapatılmasıyla ya işsiz kaldık ya da ücretsiz izin, zorunlu yıllık izin kullandırılması gibi uygulamalara maruz bırakıldık.

Biz Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Tesisler İşletme Müdürlüğü’nde çalışan işçileriz. Bize işletme müdürlüğü tarafından 23 Mart tarihinden sonra 6 Nisan’a kadar bütün tesislerin kapalı olacağı ve işçilerin idari izinli olacağı bildirildi. Ancak sonra da “Biz 30 Mart’tan itibaren kısa çalışma ödeneğine başvurduk.” denilip idari izinlerin iptal edildiği söylendi. İş-Kur’un kendilerine başvuru tarihinden itibaren ücret ödemeyin dediği ve kendilerinin de ödeme yapamayacağını söylediler. 
İş-Kur’a Kısa Çalışma Ödeneği için yapılan başvuru reddedildi. Bu durumda biz hiçbir ücret ödenmeden ücretsiz izinli durumunda olduk. Ücretsiz izin ödeneğiyle ilgili de şu ana kadar bir gelişme olmadı. Tesislerin Eylül’de açılacağı, bizim o zamana kadar ücretsiz izinde olduğumuz bildirildi. Yani Mart’tan itibaren 6 ay boyunca hiçbir ödenek verilmeden ücretsiz izinde sayılacağız.
İşletmeye bağlı çocuk yuvasında çalışan öğretmen arkaaşlarımızın yarısı 1 Haziran’dan itibaren işbaşı yaptı. Ancak diğer yarısının akıbeti belli değil. Velilerden Mart ödemesi alındığı halde yuva çalışanlarına Mart maaşı dahi yatırılmadı.
Üniversitenin çeşitli seviyedeki yöneticileriyle defalarca idari izinli olma hakkımızın geçerli olması ve ücret ödemelerimizin eksiksiz yapılması gerektiğiyle ilgili görüşmeler yaptıysak da sonuç alamadık.

Bize baştan 'idari izinlisiniz' dedikleri zaman ödenek vardı da şimdi mi yok? Yıllardır bu üniversitede çalışıp hocalarına, öğrencilerine ve personeline hizmet veren bizler biliyoruz ki ücretli izinli olduğumuzda ücretlerimiz ödenebilir. Bizi açlıktan sürünmeye mahkum etmelerine izin vermeyeceğiz. 
Bu konuda sizlerden destek bekliyoruz. Biliyoruz ki bu zorlu süreçte birlikte hareket eder, dayanışma içinde olursak haklarımızı alabiliriz.
İlk desteğinizi 8 Haziran Pazartesi günü saat: 21.00’de yapacağımız hastag kampanyası için bekliyoruz."

hastang: #BÜdeHakGaspıVar