BM'den Yemen Raporu: Koalisyon Savaş Suçu İşliyor

Birleşmiş Milletler, Yemen'deki insan hakları ihlallerine ilişkin çarpıcı bir rapor yayımladı. 28-08-2018 18:48

İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad el Hüseyin'in kurduğu heyet, iç savaşın hüküm sürdüğü Yemen'e ilişkin raporunu tamamladı. 

Raporda, Suudi Arabistan öncülüğündeki uluslararası koalisyonun, savaş suçu işlediğine dair makul gerekçeler olduğunu belirtildi. 

'BAZI İSİMLERİN YARGILANMASI GEREKİYOR'

"Hava saldırılarında yerleşim alanları, pazar yerleri, cenazeler, düğünler, gözaltı merkezleri, sivillere ait tekneler ve hatta sağlık kuruluşları vuruldu" denilen raporda, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri güçleri ile Yemen hükümetinden bazı isimlerin yargılanması gerektiğinin altı çizildi.

Raporun açıklandığı basın toplantısının ardından konuşan heyetin başkanı Kamel Jendoubi, söz konusu listenin gizli olduğunu açıkladı. Bu listenin Birleşmiş Milletler'in üst düzey yöneticilerine teslim edildiğini belirtti. 

Birleşmiş Milletler verilerine göre, Mart 2015'ten 23 Ağustos 2018'e kadar, iç savaşta 6 bin 660 sivil öldü, 10 bin 563 sivil ise yaralandı. Ancak Yemen heyetinin raporuna göre, bu sayı gerçekte çok daha yüksek olabilir.

Yemen'de yaklaşık 3 yıldır, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun desteklediği hükümet güçleri ile Husiler arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor.