BM’den Türkiye ve Yunanistan’a çağrı

BM’den Türkiye ve Yunanistan’a çağrı

BM, “Ege Adaları” sorunun çözümü için iki ülkeye diyalog çağrısı yaptı.

Günlük basın brifingini yapan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Türkiye ve Yunanistan’a “Ege Adaları” sorununun barışçıl yollardan çözülmesi için diyaloğun devam etmesi çağrısı yaptı.

BM Genel Sekreter Sözcüsü, Dujarric bugün yaptığı basın brifinginde Anadolu Ajansı (AA) muhabirinin “uluslararası anlaşmalara rağmen Yunanistan'ın Ege'deki bazı adalara askeri yığınak yaptığı” şeklindeki sorusunu yanıtladı.

‘GERGİNLİĞİ ARTIRACAK AÇIKLAMALARDAN KAÇINILMALI’

Stephane Dujarric, “Bölgede yükselen gerilimin ve hem Atina'dan hem de Ankara'dan gelen açıklamaların farkındayız. Gerginliği artırabilecek eylem ve ifadelerden kaçınılması önemli. Genel Sekreter bu bağlamda tüm anlaşmazlıkların barışçıl yollarla çözümünü yineliyor ve Yunanistan ve Türkiye'yi tansiyonu düşürmek için ikili diyaloğu sürdürmeye teşvik ediyor” dedi.

Dujarric, BM’nin sorunun yasal boyutuna ilişkin ise üye devletlerin egemenlik hakları ve deniz alanları üzerindeki yargı yetkisine ilişkin konularda bir pozisyon almadığını ve yorum yapmadıklarını da sözlerine ekledi.