BM'den Suriye için 'yeni çözüm formatı'

Suriye çözümündeki yeni uluslararası formatın ABD, Rusya, İran ve Türkiye’den oluşması gerektiğini söyleyen Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen, ayrıca AB ve Arap ülkelerinin de katılması gerektiğini söyledi.15-03-2021 23:23

Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen, bugün yapılan basın toplantısında Suriye’de çözüm için uluslararası yeni bir format öneren Geir Pedersen, bu formatın ABD, Rusya, İran ve Türkiye’den oluşması ayrıca Arap ve AB ülkelerinin de katılması gerektiğini söyledi.  

“Henüz gerekli olduğunu düşündüğüm şeyi bitirmedim. Ancak çatışmada etkisi olan tüm farklı tarafları dahil edecek şekilde yeni bir uluslararası format oluşturmamızın önemli olduğunu söyledim. Bu formatın elbette bir şekilde ABD, Rusya, İran, Türkiye, Arap devletlerini ve AB'yi kapsaması gerekecek. Ayrıca orada BM Güvenlik Konseyi'nin tüm üyelerine ihtiyaç olduğunu da belirttim” diye konuşan Pedersen, böyle bir formatın oluşmasını konuşmak için erken bir zaman olduğuna da dikkat çekti. Suriye çözüm sürecinin koşullarını ve sonuçlarını hiçbir aktörün dikte etme fırsatına sahip olmayacağına dayanan bu politika için, tüm aktörler tarafından seçilmesinin önemini vurguladı.