BM Yerli Hakları Raportörü Tauli-Corpuz: Geçtiğimiz yıl haftada 3 yerli öldürüldü

Birleşmiş Milletler (BM) Yerli Hakları Özel Raportörü Vicky Tauli-Corpuz, son dönem yerli halklara yönelik şiddetin tırmanışta olduğunu ifade etti.03-08-2019 12:31

İleri Haber

Birleşmiş Milletler (BM) Yerli Hakları Özel Raportörü Vicky Tauli-Corpuz son dönem yerli halklara yönelik artan şiddet olayları hakkında açıklamalarda bulundu.

Tauli-Corpuz, Filipinler'in Negros adasında şeker kamışı toplayan 2'si çocuk olmak üzere 9 yerlinin öldürüldüğünü belirtirken, 2018'de her hafta ortalama 3 kişinin topraklarını korumaya çalışırken öldürüldüğünü ifade etti.

Ağaç kesme, madencilik, endüstriyel tarım gibi sebeplerle topraklara saldırıların arttığını belirten Tauli-Corpuz, bu cinayetlerinin bazılarının polis tarafından bazılarının da çeteler tarafından gerçekleştirildiğini söyledi. 

Geçtiğimiz hafta Brezilya'nın kuzey bölgesinde, madenciler tarafından bir yerli kabileye silahlı saldırı olduğunu söyleyen Tauli-Corpuz, bu saldırıların sebebinin Amazon ormanlarını madencilere açan Devlet Başkanı Jair Bolsonaro olduğunu söyledi. 

Bunun yanı sıra, Kolombiya'da devlet tarafından "terörist" sınıflandırılması yapılan yerlilerin öldürüldüğünü belirten Tauli-Corpuz, Hindistan'da da 23 yerlinin öldürüldüğünü ifade etti.

Tauli-Corpuz BM olarak yerlilere yönelik şiddeti azaltmaya çalıştıklarını ifade etti.