BM: Yemen'de 400 bin çocuk açlıktan ölme tehlikesiyle karşı karşıya

BM, Yemen'deki açlık tehlikesinin doruk noktasına çıktığına dikkat çekti. Yapılan çağrıda, vadeliden yardımların aciliyetine vurgu yapıldı.13-02-2021 18:17

Birleşmiş Milletler (BM) çatısı altında çalışan, Dünya Gıda Programı, Gıda ve Tarım Örgütü, Dünya Sağlık Örgütü ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Yemen'deki insani krizle ilgili olarak hazırladıkları ortak raporu yayımladı.

Yemen’deki açlık tehlikesinin doruk noktasına çıktığının dikkatini çeken ve donör ülkelere vadettikleri yardımları daha hızlı yapmaları çağrısında bulunan BM kurumları, sadece çocukların değil, hamile ve çocuklu kadınların da ciddi şekilde yetersiz beslendiklerini kaydetti.

2,3 milyon çocuğun ciddi düzeyde açlıkla yüzleştiği belirten raporda, bunlardan 400 bininin "akut yetersiz beslenme" nedeniyle ölümle karşı karşıya geldiği belirtildi.

‘YEMEN'E YARDIM ÇAĞRISI İÇİN BİR ÇIĞLIK’

Dünya Gıda Programı Direktörü David Beasley, ülkedeki insani yardım programlarının yeterince fonksiyonel işlemediğine dikkat çekerek, "Bu rakamlar sadece Yemen'e yardım çağrısı için bir çığlık. Bu ülkede her yetersiz beslenen çocuk aynı zamanda kurtulmaya çalışan bir aile demek" açıklamasında bulundu.

Rapora göre 2020 yılında Yemen'de faaliyet gösteren insani yardım programları, ihtiyaç duyulan 3,4 milyar dolarlık yardımın sadece 1,9 milyar dolarını temin edebildi.

BM raporlarına göre, Yemen'de yaklaşık 30 milyonluk nüfusun yüzde 80'i yardıma muhtaç durumda bulunuyor.