BM, Türkiye'ye infazlardan sorumlu tutulabileceği uyarısında bulundu

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki askeri harekatı devam ederken, BM'den uluslararası hukuk hatırlatması geldi ve Türkiye'nin bağlantılı gruplar tarafından yapıldığı belirtilen infazlardan sorumlu tutulabileceği’ belirtildi.15-10-2019 14:09

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde devam eden harekatına yönelik tepkiler gelmeye devam ederken, Birleşmiş Milletler'den (BM) Türkiye'ye 'uluslararası hukuk' uyarısı geldi. BM, olası savaş suçları için bağımsız soruşturmalar yürütme' çağrısı yaptı. 

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Ofisi tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’nin uluslararası hukuka göre ‘Suriye’de Türkiye bağlantılı gruplar tarafından yapıldığı belirtilen infazlardan sorumlu tutulabileceği’ belirtildi. BM, Hevrin Halef ile bazı SDG üyelerinin öldürülmesini ve hafta sonunda bu konularda sosyal medyada yayılan videoları örnek gösterdi.

İNFAZ GÖRÜNTÜLERİNE İLİŞKİN BİLGİ TOPLANIYOR

BM İnsan Hakları Ofisi, sosyal medyada yayınlanan videolardaki toplu infaz görüntüleriyle ilgili bilgi topladıklarını belirterek, infazların Ahrar el Şarkiya isimli örgüt tarafından gerçekleştirilmiş olabileceğini açıkladı. Türkiye’ye de ‘olası savaş suçları için tarafsız, şeffaf ve bağımsız soruşturmalar yürütme’ çağrısında bulunuldu.