BM Suriye Özel Temsilcisi: Anayasa Komitesi'nde DSG yer almayacak

BM Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen, Suriye Anayasa Komitesi'nde Demokratik Suriye Güçleri'nden temsilci yer almadığını söyledi.28-10-2019 21:05

BM Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen, 30 Ekim'de çalışmalarına başlaması beklenen Suriye Anayasa Komitesi'nde Kürtlerin bulunduğunu ancak Suriye Demokratik Güçleri'nden temsilci yer almadığını söyledi.

Pedersen yarın Lavrov, Çavuşoğlu ve Zarif'le görüşeceğini de ifade etti.

Cenevre'de basın toplantısı düzenleyen Pedersen, "Anayasa Komitesi'nin Suriye'deki tüm toplulukların temsilcilerini kapsadığını belirtmenin önemli olduğunu düşünüyorum. Bu, Suriye'nin tarihi bağlamı açısından etkileyici bir durum. Bu, belirgin şekilde temsil gücü bulunan bir komite. Ayrıca komitede Kürtler de var ancak SDG temsilcileri yok" dedi.

PEDERSEN, ÇAVUŞOĞLU,LAVROV VE ZARİF İLE GÖRÜŞECEK

Sputnik'in haberine göre Pedersen, yarın Cenevre'de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile görüşeceğini belirtti.

Görüşmenin Suriye Anayasa Komitesi'nin 150 üyesi önünde gerçekleşeceğini kaydeden Pedersen, "Devam eden çatışmaların Suriye'nin kuzeydoğusu ve İdlib de dahil olmak üzere ülke genelindeki sorunların çözümüne yardımcı olacak ciddi bir siyasi süreci başlatmanın ne kadar önemli olduğunun bir diğer kanıtı" ifadesini kullandı.