BM: Savaş Çıkabilir

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, yeni bir savaş çıkabileceği uyarısında bulunuldu.23-08-2018 10:11

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK), Gazze Şeridi'nde yeni bir savaş çıkabileceği uyarısında bulunuldu.

BM Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Rosemary Di Carlo, BMGK'da yapılan Ortadoğu görüşmelerinde konuşma yaptı. Di Carlo, "Gazze'de yeni bir savaş tehdidi var ve insani durum, İsrail'in bölgede uyguladığı kısıtlamalar nedeniyle gitgide daha da kötü bir hal alıyor” diye konuştu.

Bölgeye insani yardım ulaştırılması noktasında hiçbir siyasi ya da güvenlik bahanesinin sunulmaması gerektiğini belirten Di Carlo, "Uluslararası toplum, Gazze'deki krize bir çözüm arayışında. Biz de İsrail işgali ve iki devletli çözüm bağlamında çabalarımızı sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

GAZZE'DEKİ SORUNLARA ‘GERÇEKÇİ ÇÖZÜMLER’ BULUNMASI ÇAĞRISI

Öte yandan Gazze Ablukası ile Mücadele Halk Komitesi Başkanı Cemal el-Hudari, uluslararası topluma, abluka altındaki Gazze halkının yaşadığı insani sorunlara gerçekçi çözümler bulunması çağrısı yaptı.

Hudari, yaptığı yazılı açıklamada, İsrail ablukası altındaki Gazze'de her geçen gün daha da kötüye giden insani krizin yaşandığını ve burada Filistinlilerin karşı karşıya kaldığı sorunlara pratik çözümler üretilmediğini söyledi.

‘GAZZE 2020’DEN İTİBAREN YAŞANILMAZ OLACAK’

Uluslararası camiada Gazze halkıyla ilgili yapılan uyarıların, sahada uygulanabilecek pratik projelere dönüştürülmesi gerektiğini vurgulayan Hudari, bölgedeki krize en kısa sürede müdahale edilmezse 2020'den itibaren Gazze'nin yaşanılmaz olacağını ifade etti.

GAZZE’DEN ÇAĞRI: İSRAİL’E BASKI YAPIN, BU İNSANLIK DIŞI ABLUKA SON BULSUN

AA'nın aktardığı habere göre Hudari, uluslarası toplumdan, hukuksuz ve insanlık dışı ablukaya son vermesi için İsrail'e baskı yapmasını ve Gazze halkının yaşadığı insani sorunlara gerçekçi çözümler bulmasını istedi.