BM: Koronavirüs 290.5 milyon öğrencinin eğitimini aksattı

Azoulay, ''Sağlık ya da başka krizler yüzünden okulların geçici olarak kapanması maalesef yeni değil ama mevcut aksamanın küresel boyutu ve hızı düşünüldüğünde bu aksamanın uzaması eğitim hakkını tehlikeye atar'' uyarısında bulundu.05-03-2020 11:16

BM, koronavirüs salgını nedeniyle 290 milyonu aşkın öğrencinin eğitiminin aksadığını açıkladı.

Birleşmiş Milletler (BM) Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü'nden yapılan açıklamaya göre, koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle 13 ülkede okullar kapatıldı.

Okulların kapandığı ülkeler arasında Ermenistan, Azerbaycan, Bahreyn, Çin, Kuzey Kore, İran, Irak, İtalya, Japonya, Kuveyt, Lübnan, Moğolistan, Birleşik Arap Emirlikleri yer aldı. Söz konusu ülkelerde toplam 290.5 milyon öğrencinin eğitimi de bu nedenle aksadı.

UNESCO: BU AKSAMANIN KÜRESEL BOYUTU TEHLİKELİ

UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay, ''Sağlık ya da başka krizler yüzünden okulların geçici olarak kapanması maalesef yeni değil ama mevcut aksamanın küresel boyutu ve hızı düşünüldüğünde bu aksamanın uzaması eğitim hakkını tehlikeye atar'' uyarısında bulundu.

Sputnik’in aktardığı habere göre UNESCO, eğitim ve öğretimin devamlılığının sağlanmasına yönelik stratejileri ele almak için eğitim bakanları düzeyinde 10 Mart'ta acil toplanacak.

NE OLMUŞTU?

İlk olarak Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık 2019'da tespit edilen ve kısa sürede başka ülkelere de yayılan koronavirüsten dünya genelinde şu ana kadar 80 binden fazla kişi etkilendi. Covid-19 salgını nedeniyle 3 binden fazla kişi ise hayatını kaybetti.