BM: Kabil Havalimanı hızlı ve güvenli bir şekilde açılmalı

Kararda, "Kabil havalimanının ve çevresinin hızlı ve güvenli bir şekilde yeniden açılmasını sağlamak için her türlü çaba gösterilmeli" ifadesi kullanıldı.30-08-2021 23:56

BM Güvenlik Konseyi, Afganistan vatandaşları ile ülkedeki tüm yabancıların güvenli bir şekilde kara ve havayolu ve ülkeden ayrılmalarına izin verilmesi çağrısı yapan kararı kabul etti.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Fransa ve İngiltere tarafından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) sunulan Afganistan vatandaşları ile ülkedeki tüm yabancıların güvenli bir şekilde kara ve havayoluyla ülkeden ayrılmalarına izin verilmesi çağrısı yapan karar oylamaya sunuldu.

Karara 13 ülke destek verirken, Rusya ve Çin çekimser oy kullandı.

BMGK'de bir kararın kabul edilmesi için 15 üyeden en az 9'unun lehte oy vermesi ve daimi üyeler ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa'dan herhangi birinin veto yetkisini kullanmaması gerekiyor.

‘KABİL HAVALİMANI HIZLI BİR ŞEKİLDE AÇILMALI’

BMGK, kararda ABD'nin Afganistan'dan tahliyeleri tamamlamasının ardından Kabil'deki Hamid Karzai Uluslarararası Havalimanı'nın "hızlı ve güvenli bir şekilde yeniden açılması"nı talep etti.

Kararda, "Kabil havalimanının ve çevresinin hızlı ve güvenli bir şekilde yeniden açılmasını sağlamak için her türlü çaba gösterilmeli" ifadesi kullanıldı.