BM Genel Sekreteri Guterres: Pandemi, 100 milyon insanı yoksulluğa sürükledi

BM Genel Sekreteri Guterres, aşı dağılımındaki eşitsizliği hatırlatarak "Pandemi, 100 milyon insanı yoksulluğa sürükledi" dedi.12-10-2021 09:15

Pandeminin başından bu yana yaptığı açıklamalar ile aşıdaki eşitsiz dağılımı vurgulayan Guterres, 100 milyon insanın yoksulluğa sürüklendiğini söyledi. 

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres katıldığı IMF panelinde bir konuşma gerçekleştirdi ve Covid-19 pandemisinde küresel birliğin eksik olduğunu, dezavantajlı toplumların orantısız bir şekilde etkilendiğini vurguladı. 

Euronews'de yer alan habere göre Guterres, pandeminin başından bu yana 100 milyon insanın yoksulluğa sürüklendiğini, 4 milyar insanın sosyal destek, sağlık hizmeti ve iş güvencesinden uzakta olduğunu belirtti. Guterres, eşitsizliğin 'şiddet ve çatışma için ortam yarattığını' da ekledi.

Aşı eşitsizliğine odaklanan Guterres, gelişmiş ülkelerde aşıya erişilebilirken yoksul ülkelerin hâlâ ihtiyaçlarını karşılayamadığını belirtti. Guterres, Dünya Sağlık Örgütü’nü, 2022 yılında her ülkedeki insanların yüzde 70’ini aşılama vaadini yerine getirmeye çağırdı.