Birleşik Kamu-İş açıkladı: Yoksulluk sınırı 11 bin 680 lira!

Birleşik Kamu-İş Ar-Ge birimi KAMU-AR’ın nisan ayı ekonomi verileri araştırması sonuçları açıklandı.03-05-2021 16:54

İleri Haber

Birleşik Kamu-İş’in açıkladığı verilere göre, nisan ayında açlık sınırı 3 bin 414 liraya, yoksulluk sınırı ise 11 bin 680 liraya yükseldi. Başkan Mehmet Balık, “İktidar, ekonomik ve sosyal anlamda bir kaos durumu oluşturmuştur. İktidar, tarihimizin en büyük ekonomik krizini ülkemize yaşatmaktadır” dedi.

Birleşik Kamu İşgörenleri Sendikaları Konfederasyonu (Birleşik Kamu-İş) Ar-Ge birimi KAMU-AR’ın nisan ayı ekonomi verileri araştırması sonuçları açıklandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) işsizlik hesaplamasında revizyona gidilerek, atıl iş gücü yani gerçek işsizlik verilerinin hesaplamaya başladığı belirtilen araştırmada, “TÜİK verilerine göre gerçek işsizlik son bir yılda 2 milyon 918 bin kişi arttı ve 10 milyon 219 bine yükseldi. Potansiyel işsizlerin 3 milyon 701 bini umutsuz işsizlerden, 2 milyon 64 bini ise zaman bağlı eksik istihdam edilenlerden oluşmaktadır.” denildi.

‘ENFLASYON YÜZDE 29,7 ORANINDA ARTTI’

Araştırmada TÜİK’in mart enflasyonunda yüzde 16,19'luk artış açıkladığı hatırlatılarak, Birleşik Kamu-İş KAMU-AR’ın Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 2,4 artış tespit ettiği,  nisan enflasyonunun yılın ilk dört aylık döneminde yüzde 11,7 son bir yılda ise yüzde 29,7 oranında arttığı belirtildi.

‘YOKSULLUK SINIRI 11 BİN 680 LİRA’

Öte yandan Birleşik Kamu-İş KAMU-Ar’ın Nisan ayı açlık-yoksulluk araştırmasına göre de açlık sınırını 3 bin 414 liraya, gıda dışı gereksinimleri için yapılması gereken harcama ise 8 bin 266 liraya yükselirken yoksulluk sınırı da 11 bin 680 lira oldu.

RESMİ RAKAMLARA GÖRE BİLE KRİZ VAR!

Raporda ayrıca şu tespitler yer aldı:

TÜİK tarafından açıklanan yüzde 16,19 enflasyon oranı uluslararası kıyaslamasına göre de;

- Avrupa ülkeleri arasında en yüksek enflasyona,

- G-20 ülkeleri arasında en yüksek 2. enflasyona,

- Dünya genelinde ise en yüksek enflasyona sahip 14. ülkedir.

- Türkiye şu an yüzde 19 ile Avrupa’nın en yüksek faiz oranlarına sahip ülkesi konumunda,

- Dünya sıralamasında ise Türkiye yüksek faizde 7. Sıradadır.

- Kongo, Sudan, Angola gibi ülkeler Türkiye’den daha düşük faiz uygulamaktadır.

- Vatandaşın bankalara ve finansman şirketlerine olan borcu 16 - 22 Nisan arasında ise 859,7 milyar TL oldu.

- Tüketici güven endeksi nisanda bir önceki aya göre yüzde 7,5 azalarak 80,2’ye kadar geriledi.

‘AKP İKTİDARININ AÇIKLADIĞI VERİLER GERÇEKLERLE UYUŞMUYOR’

Araştırmada, ayrıca “Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak, AKP iktidarının yayınladığı verilerin ve açıklamaların gerçeklerle uyuşmadığını belirtiyoruz; iktidar acilen krizi derinleştirmekten ve ekonomik-mali açmazları büyütmekten vazgeçmeli istihdam ve enflasyonu düşürecek kamucu politikalara yönelmelidir” ifadeleri yer aldı.

‘TARİHİMİZİN EN BÜYÜK EKONOMİK KRİZİNİ YAŞATIYORLAR'

Araştırma sonuçlarını değerlendiren Birleşik Kamu-İş Başkanı Mehmet Balık, ülkenin ve dünyanın yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle zor günler yaşadığını ifade ederek, “İktidar, ekonomik ve sosyal anlamda bir kaos durumu oluşturmuştur. İktidar, tarihimizin en büyük ekonomik krizini ülkemize yaşatmaktadır. AKP iktidarı döneminde işsizlik, açlık-yoksulluk, enflasyon rakamları ve yurttaşların borcu sürekli artmaktadır” dedi.