Birçok ürüne yüzde 30 ek vergi!

Yapılan açıklamada, “Dünya genelinde yaşanılan Covid-19 hastalığı tüm ülkelerin ekonomilerini ve dış ticaretlerini olumsuz şekilde etkilemektedir” ifadeleri kullanıldı. Açıklamada eylül ayına kadar yüzde 30 olarak uygulanacak verginin sonrasında yüzde 25'e düşeceği belirtildi.11-05-2020 18:08

İleri Haber

AKP’nin ekonomi politikalarıyla derinleşen halkın ekonomik krizi, Covid-19 salgınıyla birlikte daha da derin bir boyut aldı. İktidar ise salgını halkın omuzlarına yıkma girişimlerini sürdürüyor. Çok sayıda ürüne yüzde 30'a kadar ek gümrük vergisi getirildi.

Eylül ayına kadar birçok ürüne ek yüzde 30 gümrük vergisi getirildiği duyuruldu. Yapılan açıklamada, “Dünya genelinde yaşanılan Covid-19 hastalığı tüm ülkelerin ekonomilerini ve dış ticaretlerini olumsuz şekilde etkilemektedir” ifadeleri kullanıldı. Açıklamada eylül ayına kadar yüzde 30 olarak uygulanacak verginin sonrasında yüzde 25'e düşeceği belirtildi.

ÜRÜNLER SIRALANDI

Resmi Gazete’de yayınlanan kararda şu ifadeler kullanıldı:

“Dünya genelinde yaşanılan KOVID-19 hastalığı tüm ülkelerin ekonomilerini ve dış ticaretlerini olumsuz şekilde etkilemektedir. KOVID-19 hastalığının ülkemiz ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılması ve yerli sanayimizin artan ithalat baskısına karşı korunması amacıyla; altından ve kıymetli taşlardan mücevherat, buzdolabı ve derin dondurucular, bulaşık makineleri, çamaşır makineleri, splitklimalar, ocak ve yemek pişirme cihazları, su filtreleri, turbo kompresörler, motor parçaları, golf arabası, mensucat açma sarma makineleri, çeşitli el ve ziraat aletler, metalden eşyalar, alçıdan inşaat malzemeleri, ahşap kapı ve pencereler, prefabrik yapılar, demir-çelikten teller, halatlar, kablolar, zincirler, bakırdan teller, kablolar ve halatlar, yer kaplama ve döşemeleri, yapışkan bantlar, kauçuk levhalar, zaman kontrol cihazları, müzik aletleri, oyun aletleri, kayaklar ve spor malzemeleri, kilitler, menteşeler, makaslar, fırçalar, fermuarlar, çakmaklar, hijyenik ürünler, tripodlar vb ile bazı muhtelif ürünlere 30.09.2020 tarihine kadar geçici olarak % 30’a kadar, bu tarihten sonra ise %25’e kadar değişen oranlarda ilave gümrük vergisi (İGV) uygulanması kararlaştırılmıştır.”