Biraz cesaret ve rüzgara kapılmak

Rüzgarın Üzerindeki Şehir, hayatımızda aniden ortaya çıkan ‘’rüzgarların’’ sandığımız kadar korkutucu olmadığını, bazen kapılıp gittiğimizde yepyeni hayatlar kurulabileceğini çok kestirme ve masalsı bir ifadeyle anlatıyor.21-07-2019 00:22

Burcu Adıgüzel

Rüzgarın Üzerindeki Şehir, sadece rengarenk bir öykü değil; rengarenk bir resim dünyasını da sunuyor aynı zamanda. Bir zamanlar, ülkenin birinde çalışkan ve mutlu insanlar yaşarmış. Günlerden bir gün çok sert bir rüzgar çıkmış ve ülkedeki herkes rüzgarın hızına kapılarak gökyüzünde savrulmaya başlamış. Önceleri ürkseler ve yeryüzüne inmek isteseler de rüzgarın getirdiklerini gördüklerinde sevmeye başlamışlar olan biteni. Rüzgarın üzerinde bir şehir kurmuşlar ve geçtikleri yerlere yardım bırakmaya başlamışlar.

Afrika’nın ormanlarından geçerken kuraklıktan yorgun düşmüş hayvanlara dondurma, çöllerden geçerken susuzluktan kavrulmuş insanlara su bırakmışlar gökyüzünden. Üstelik bu rüzgarlı şehirde rengarenk balonlar, pastalar, meyveler varmış. Başka ülkelerin insanları da rüzgara kapılınca birlikte yeni evler kurup rüzgarla yaşamaya çoktan alışmışlar bile.

Behiç Ak, oyun yazarlığıyla da tanınan, çocuk kitaplarının usta kalemi. Dili kadar karikatürleri de nefis. Kitaplarındaki şaşırtan çizimlerle bunu görmek mümkün. Çok fazla ayrıntı bulabileceğiniz çizimleriyle bu kitap da göz dolduruyor. Kitapta rüzgarın bir metafor olarak kullanıldığını söylemek mümkün.

Rüzgarın Üzerindeki Şehir, hayatımızda aniden ortaya çıkan ‘’rüzgarların’’ sandığımız kadar korkutucu olmadığını, bazen kapılıp gittiğimizde yepyeni hayatlar kurulabileceğini çok kestirme ve masalsı bir ifadeyle anlatıyor.

KÜNYE: Rüzgarın Üzerindeki Şehir, Behiç Ak , Can Çocuk,  22 sayfa.