Bir zam da YTÜ'nün yemekhanesine: 'Millet Bahçesi'nden gelen paraya rağmen neden ücretlere zam yapıldı?'

YTÜ'de yeni yılın ilk genel kurul toplantısında alınan karara göre, öğrenci yemeği 2 TL’den 2,25 TL’ye, kartsız yemek ücreti ise 8 TL’den 11 TL’ye yükseltildi.05-01-2020 15:43

İstanbul Üniversitesi’nde geçen hafta yapılan yemekhane zammının ardından bir zam haberi de Yıldız Teknik Üniversitesi'nden (YTÜ) geldi.

Yeni yılın ilk genel kurul toplantısında alınan karara göre, öğrenci yemeği 2 TL’den 2,25 TL’ye, kartsız yemek ücreti ise 8 TL’den 11 TL’ye yükseltildi.

YTÜ'deki zamlara ilişkin bir açıklama yapan Öğrenci Sendikası YTÜ Meclisi şunları söyledi:

"Yıldız Teknik Üniversitesi yönetimi yemekhane ücretlerine zam yaptı. Bu zamlara göre 2 lira olan yemekhane ücreti 2,25 lira, 8 lira olan fiş ücreti ise 11 lira oldu. Böylelikle son 2 senede yemekhane fiyatları 45 kuruş artmış oldu.

Millet Bahçesi projesine "Buradan gelen parayı bütçe olarak öğrencilere ayıracağız" diyen rektöre soruyoruz:

-Millet Bahçesi'nden gelen paraları öğrenciler için kullanmayacaksanız bu para kim için ve ne için kullanılıyor?
-Bu projeden gelen paraya rağmen neden ücretlere zam yapıldı?

Okulların kapanmasını fırsat bilerek zam yapan okul yönetimine talebimiz açık ve nettir. Zamlar geri çekilsin ve Millet Bahçesi paralarının ne olduğu hakkında öğrencilere açıklama yapılsın."

NE OLMUŞTU?

Önceki eğitim döneminin sonunda Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı yemekhane menülerinin yayımlanmasını teknik bir arıza sebebiyle durduğunu açıklamış ve hemen ardından okuldaki yemek kalitesi düşmüştü.

Aksaklığın giderilmesi için çalışmalara başlandığının duyurulmasına rağmen sorun giderilmemişti.