Bir yolcu uçağa atıyla bindi

ABD' de bir yolcu uçağa Flirty isimli minik atıyla bindi.04-09-2019 13:46

ABD’de köpek ve kedilerin manevi destek için uçuşlara dahil edildiği genelde yaşanan bir olay, fakat bu kez bir yolcu yanında ufak bir at getirdi. Flirty isimli minik at, American Airlines’ın Illinois, Chicago’dan Nebraska, Omaha’ya yapılan uçuşunda yaşanan olayda, koltukların arasında sessiz ve sakince duran uysal at, yolcular tarafından görüntülendi.

ABD Ulaştırma Bakanlığı geçen ay "son yönetmeliği" resmen açıklayarak minyatür atların, kediler ve köpeklerle birlikte yolcu uçaklarına binmesine izin verildiğini bildirdi. Bazı ihtilafların ardından ABD’de, uçuş esnasında manevi destek için hangi hayvanlara izin verileceği konusunda tartışmalar sürüyordu.

Yönetmelikte, “En çok kullanılan hayvanların (köpekler, kediler ve minyatür atlar) hizmet hayvanları olarak kabul edilmesini sağlamak için uygulama çalışmalarına odaklanacağımızı belirttik” ifadeleri yer aldı.

Öte yandan uçuş esnasında hangi hayvanların yolcularla seyahat etmesine izin verileceği, hala havayolu şirketlerinin inisiyatifinde. Pek çok hava yolu şirketi de hangi hayvanlara izin vereceğine karar vermiş durumda.

American Airlines, sadece kedi, köpek ya da minyatür atların manevi destek için uçuşlarda yer almasına izin veriyor. 

The Independent’a konuşan American Airlines sözcüsü, “Bu minyatür at, yapılan değerlendirmenin ardından American Airlines’ın uçuşuna kabul ettiği bir servis hayvanı olarak eğitildi. (...) Eğitilen köpeklerin, kedilerin ve minyatür atların, engellilerin hayatında oynayabileceği önemli rolü kabul ediyoru. Gereklilikleri karşılıyorlarsa kabine alınıyorlar, yolculardan da ek ücret almıyoruz" dedi.

Geçmişte de yolcular sincap, tavus kuşu ve hindi gibi hayvanları uçuşa getirmeye çalışmıştı.(EuroNews)