Bir yıldır sözler tutulmadı: Başkale’deki depremzedeler eksi 20 derecede çadırda yaşıyor

Van'ın Başkale ilçesinde meydana gelen depremin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen depremzedeler halen çadırlarda ve konteynerlerde kalıyor.22-02-2021 12:05

İran’ın Türkiye sınırındaki Xoy kentinde meydana gelen 5,9 şiddetindeki depremden etkilenen Van’ın Başkale ilçesinde, yıkımın ardından evsiz kalan depremzedeler bir yıldır çadırlarda ve konteynerlerde kalıyor. Eksi 20 dereceyi gören ilçede yaşayan depremzedelerden Abidin Demir, ‘’Hayvan ve çocuklarımızla birlikte aynı yerde kalıyoruz, devlet konteyner ve çadır dışında bir yardımda bulunmadı’’ dedi.

Xoy kentinde 23 Şubat 2020’de meydana gelen 5,9 şiddetindeki deprem nedeniyle Van’ın Başkale ilçesine bağlı Özpınar (Elbîs), Güvendik (Elezî), Gelenler (Qîratî), Kaşkol (Qaşqol) ve Böğrüpek (Xanîk) kırsal mahallelerinde yıkım meydana geldi.

Depremde 4’ü çocuk 10 kişi yaşamını yitirirken, 54 kişi ise yaralandı. 50 konut ve 300 ahır yıkılırken, 4 bin 900 konutta ise ağır hasar oluştu. Yıkımın ardından kırsal mahallerde yaşayan yurttaşların çoğu kent merkezine göç ederek, kirada yaşamaya başladı.

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRÜ KONUT SÖZÜ VERMİŞTİ

MA’dan Müjdat Can ve Dindar Karataş’ın haberine göre Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Kemal Atlı depremden sonra yaptığı açıklamada konut yaparak depremzedelerin mağduriyetlerini gidereceğiz demesine rağmen verilen sözler tutulmadı. Depremin birinci yıl dönümünde mahallerde kalan yurttaşlar ise halen çadır ve konteynerlerde yaşam mücadelesi veriyor.

EKSİ 20 DERECEDE ÇADIRDA YAŞIYORLAR

Depremin birinci yıl dönümünde hala yaralarının sarılmadığını anlatan depremzedeler, acil ihtiyaçlarının ev ve ahır olduğunu belirtti. Gece eksi 20 derecede soğukta konteynerlerde yaşamlarını sürdürmeye çalışan depremzedeler, kendilerine verilen çadırları da hayvanları için kullanıyor. Yıkılan birçok konutun enkazı kaldırılırken, depremzedeler yıkılan evlerinden ve ahırlarından sağlam kalan briketleri ve keresteleri ayıklayarak, konteynerlerin çevresini kapatmış durumda.

‘HİÇBİR SÖZ TUTULMADI’

Depremde evi ve ahırı yıkılan depremzedelerden Abidin Demir, bir yıl geçmesine rağmen devletin verdiği sözü tutmadığını ifade etti. Demir, “Kış nedeniyle perişanız. Hayvan ve çocuklarımızla birlikte aynı yerde kalıyoruz. Ahır ve ev yapılacaklarına dair söz verdiler. Ama hiçbir söz tutulmadı. Devlet konteyner ve çadır verdi. Onun dışında herhangi bir yardımda bulunmadı. İki kıştır bu halde çok zorluk çekiyoruz. Mağduruz, bizlere başımızı sokacak yer ve hayvanlarımız için ahır yapılmasını istiyoruz” diye konuştu

'EV YAPILSIN İSTİYORUZ’

Güvendik Mahallesi’nde yaşayan Mihyeddin Başkurt ise, “Depremin üzerinden bir yıl geçti devlet bize ne yardım etti ne destek ne de para verdi. Mahalledeki 110 haneden 40 hane tek kaldı, 70 hane ise Van’a göç etmek zorunda kaldı. Şehre gidenler zor günler yaşıyor ve köye geri dönmek istiyorlar. Depremden kaçarak şehre gidenler, hayvanlarını sattılar. Şimdi ellerinde hayvanları da kalmadı ve geri köye döneceklerini söylüyorlar. Ama dönmeleri için destek yapılması gerekiyor. Yoksa konteyner ve yıkık evlerde iki kışı zor geçiriyoruz” dedi.