Bir ilk: 18 yaşında down sendromlu genç seçimlerde aday

Sonbaharda yapılacak yerel seçimlerde, 18 yaşındaki down sendromlu genci Belçika’nın Brugge kentinden aday gösterildi.28-05-2018 08:50

Belçika'da sonbaharda yapılacak yerel seçimlerde, Yeşiller Partisi (Groen), Brugge kentinde 18 yaşındaki down sendromlu Tane Depuyt'u aday gösterdi.

Depuyt seçilirse, Belçika'nın ilk down sendromlu belediye meclisi üyesi olacak.

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine göre Yeşiller Partisi'nin gençlik örgütünde aktif olarak çalışan down sendromlu genç, aday olmayı kendisi istedi.

Tane Depuyt, Het Nieuwsblad gazetesine yaptığı açıklamada, babası gibi politikacı olmak istediğini söyledi. Depuyt, neden Yeşiller Partisi'nin seçtiğini ise, "Çünkü daha fazla doğaya ihtiyacımız var" sözleriyle açıkladı.

YEŞİLLER: GÖSTERMELİK DEĞİL

Yeşiller Partisi Brugge ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Depuyt'un adaylığı, kamuoyu ilgisini çekmek amacıyla yapılmış göstermelik bir adım değil.

Down sendromlu gencin politikayı ciddiye aldığı ve aktif bir çalışma yürüttüğü belirtildi. Listenin 16. sırasında yer alan Depuyt'un hedefi tercih oyları ile seçilmek.

İDDİALI SEÇİM ÇALIŞMASI

Oldukça iddialı ve planlı bir çalışma sürdürdüğü ifade edilen Tane Depuyt’nin kampanya afişi, posterleri ve web sitesini de kendisi hazırladığı öğrenildi.

Yeşiller Partisi Brugge sorumlusu Marleen Ryelandt'e göre, down sendromlu aday, aynı sorunlara sahip olsun ya da olmasın diğer gençlerin de sosyal olarak topluma katılmasını istiyor.

Yeşiller Partisi listesinin toplumu kucaklayacak şekilde hazırlandığını söyleyen Ryelandt, tekerlekli sandalyeye bağlı ve konuşamayan bir adaya da yer verdiklerini söyledi. Konuşamayan söz konusu adayın bilgisayarda harika işler yaptığını ve kendilerine çok önemli fikirler verdiğini söyledi.

Brugge Belediye Meclisi'nde 3 sandalyeye sahip olan Yeşiller Partisi, Ekim ayındaki seçimlerde en az 5 üyelik hedefliyor.