Bir günde en az 10 motokurye kaza yaptı: 'Kâr hırsı ölüm getiriyor'

Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, İstanbul’da bir günde motosikletli 10’dan fazla Yemeksepeti kuryesinin kaza yaptığını açıkladı.15-02-2021 14:38

Dün gece sadece İstanbul’da Yemeksepeti çalışanı en az 10 kurye kaza yaptı. Yemeksepeti emekçilerinin örgütlü olduğu Nakliyat-İş Sendikası'nın Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, son 1 yılda en az 160 motosikletli kuryenin bu kazalardan dolayı yaşamını yitirdiğini belirterek ''Bu aslında iş cinayetidir. Kâr hırsı bu şekilde ölüm getiriyor" dedi.

Motorsikletli kuryelerin yaşadığı tehlikeli kazalar, kar yağışının yurdu etkisi altına almasıyla oldukça arttı. Dün gece sadece İstanbul’da Yemeksepeti çalışanı en az 10 kurye sipariş yetiştirmeye çalışırken kaza yaptı. Kuryelerden birinin kolu kırılırken diğer kuryelerin vücutlarında ise ciddi ezikler oluştu.

'BU HAVALARDA KURYELERİN YOLA ÇIKMAMASI GEREKİYOR'

Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu “Aslında bu karlı havalarda motosikletle trafiğe çıkmak trafik açısından da uygun değil. Bu havalarda kuryelerin yola çıkmaması gerekiyor. Dün bizim sadece İstanbul’da tespit ettiğimiz 10’dan fazla motosikletli kurye arkadaşımız kaza yaptı. Bir arkadaşımızın kolu kırıldı, vücudunda zedelenmeler var. Diğer arkadaşlarımızın da vücudunda ezikler var” şeklinde konuştu.

İşçi sağlığı ve iş güvenliğine de değinen Küçükosmanoğlu “Son 1 yılda en az 160 motosikletli kurye arkadaşımız bu kazalardan dolayı yaşamını yitirdi. Bu aslında iş cinayetidir. Kâr hırsı bu şekilde ölüm getiriyor” ifadelerini kullandı.

'EVRAKTA SAHTECİLİKLE ÖRGÜTLENMENİN ÖNÜNE GEÇMEYE ÇALIŞIYORLAR'

Yemeksepeti patronunun sendikal faaliyeti engellemeye çalıştığını da aktaran Küçükosmanoğlu “6 bin 200 kuryesi olan Yemeksepeti 4 bin 500 çalışanının iş kolunu değiştirdi” dedi. Küçükosmanoğlu son olarak şunları söyledi:

“Evrakta sahtecilikle örgütlenmenin önüne geçmeye çalışıyorlar. Biz hem evrakta sahtecilikle devlet kurumlarını yanıltmaya çalıştıkları için hem de sendikal faaliyeti engelledikleri için suç duyurusunda bulunduk, gerekli incelemelerin yapılması ve denetleme talep ettik. Durum o kadar vahim ki kaza yapan arkadaşlarımız taşımacılık işkolunda dahi gözükmüyor.”