Bir göz kapatıp açma hikayesi: Dadının Perdesi

Uykunun derinliklerinden yaşamın canlılığına, sakinliklerle bezenmiş ama aynı zamanda soluksuz bir öykü. Virginia Woolf, bu defa çocukların hayallerine dokunuyor…13-12-2020 00:06

Umut Dağlar

Uyku her zaman sakinliği ve hareketsizliği mi getirir beraberinde? Peki bir çift gözün kapanmasıyla birlikte tüm canlılar kımıldamaya başlıyor, koşuyor ve yürüyorlarsa? Bu bir rüya mıdır yoksa gerçekliğin ta kendisi mi, bilinmez… Fakat Virginia Woolf bir perdenin üzerinden bu defa çocuklara dokunmuş kelimeleriyle. İlk defa uzun yıllar öncesinde yayınlanan "Dadının Perdesi" çocukların hayallerini uçsuz bucaksız diyarlara taşımak için tekrar raflarda yerini alıyor.

Dadının diktiği perdenin üstünde yaşayanlar -herkes ama herkes- hareketsizce, tıpkı olması gerektiği gibi, diziliyorlar desenler şeklinde. Dadı iğnesi batırmadan ve beşinci kez horlamasıyla birlikte de hareketlilik başlıyor. Yeryüzü ve gökyüzü karışıyor. İnsanlar ve hayvanlar pencerelerden çıkıyor, dadının yüksüğü bir güneş gibi parlıyor ve gökyüzü belirginleşiyor. Dadının horultusuyla birlikte de ormanın sert rüzgarlarının sesi duyuluyor. Dadı uyurken tüm bunların gerçekleştiğini düşünmek ise okuyanları oldukça heyecanlandırıyor.

Hikayemiz dadının uyanmasıyla son bulurken kurulan bu naif ve çocukların hayallerine yer açan cümleler, birbirinden güzel çizimlerle can buluyor. Hikayemiz bir yandan hayallerin sınırlarının olmadığını, öylece duran bir perdenin bile bizleri başka dünyalara götürebileceğini sezdiriyor çocuklara. Yaşamla bütünleşirken de hayallerimizin bizleri terk etmesine müsaade etmememiz gerektiğini de anımsatıyor.

Dadının Perdesi, sakince dizilmiş cümlelerle birlikte çocukları heyecana sürüklüyor. Bir uykuyla gelen hareketin ve canlılığın heyecanını çocukların hayallerinin üstüne dalgalanıp duran bir perdeymişçesine sallandırıp duruyor. Yaşamın olağanlığını ve yine bu yaşamın zıtlığını anımsatıyor.

Bir küçük kara sinek birilerini uyandırırken başkalarının sessizliğine sebep oluyor. Bir küçük kara sinek, gökyüzüne bir iğne saplanmasının habercisi oluyor…

KÜNYE: Dadının Perdesi, Virginia Woolf, Çev. Tunç Tayanç, Res. Julie HYPERLINK "https://www.yapikrediyayinlari.com.tr/yazarlar/julie-vivas"  HYPERLINK "https://www.yapikrediyayinlari.com.tr/yazarlar/julie-vivas"Vivas, Yapı Kredi Yayınları, 2020.