'Bir aracı solladığı için' katledilen Sidar Uygurlar için adalet arayışı sürüyor

Urfa Siverek’te 12 Mart günü bir arabayı ‘solladığı için’ öldürülen Sidar Uygurlar için adalet arayışı devam ediyor. Olayın üzerinden aylar geçmesine rağmen katilin hala bulunamadığını belirten abla Bahar Uygurlar yaşananları İleri Haber’e anlattı.27-04-2020 15:25

Hüseyin Naval - @huseyinNaval

Urfa’nın Siverek ilçesinde 23 yaşındaki Sidar Ugurlar 12 Mart 2020 günü bir arabayı ‘solladığı için’ öldürüldü. Olayın üzerinden 46 gün geçmesine ve görüntüler olmasına rağmen Sidar’ın katili hala bulunamadı.

Sidar için adalet arayışı devam ederken abla Bahar Uygurlar yaşananları İleri Haber’e anlattı.

İlk günden bu yana olayın çarpıtıldığını belirten Bahar Uygurlar, “Çatışma olmuş diyorlar, çatışma değildi. Arbede olmadı, tartışma olmadı. Kardeşim tek el ateşle yakın mesafenden vuruldu” şeklinde konuştu.

Sidar’ın, Yılmaz Geyik isimli şahıs tarafından öldürüldüğü belirten Bahar Uygurlar, “Kardeşim onu solluyor, sonra takip ve taciz ediliyor. Sidar defalarca özür dilese de arabaya binip gitmek istediği sırada başından tek el ateşle vuruluyor” dedi.

Yılmaz Geyik’in daha önce de cinayet işlediğine dair iddia ve çeşitli suçlardan dolayı 11 yıl hapis yattığını, uyuşturucu kaçakçılığı, darp gibi suçlardan 5 farklı dosyası bulunduğunu ve sabıkası olduğunu söyleyen abla Uygurlar, “11 yıl hapis yatmış, uyuşturucu kaçakçılığı yapmış biri 46 gündür nasıl bulunamıyor? Olayın ardından katilin arabasını bile kardeşim buldu” şeklinde konuştu.

‘HİÇBİR GELİŞME YOK’

Olayın yaşandığı 12 Mart’tan bu yana soruşturmada gelişme kaydedilmediğini aktaran Bahar Uygurlar, “O günden bu yana hiçbir gelişme yok. Yer yarıldı da içine girmiş. Polisler ‘Bu adam zaten sabıkalı, bulmak zor ama iki üç güne buluruz’ diyor. Bir şeyler yapmayalım, bir yerlere başvurmayalım diye oyaladılar” dedi.

‘POLİS SORUŞTURMA AÇARIZ DİYOR’

Ailenin sosyal medyada yaptığı paylaşımlar nedeniyle polisler tarafından “Soruşturma açarız” tehdidi yapıldığını ifade eden abla, “Ailemin evine gelip açık açık tehdit etti polisler. Yaptığımız paylaşımlar nedeniyle bize soruşturma açılacakmış. Katili bulmayanlar benim paylaşımlarıma mı bakıyor? 46. gündeyiz şu anda. Arama varmış ya Siverek’te katilin terk ettiği aracı bile 5 gün sonra biz bulduk. Kardeşim Sinan Uygurlar buldu. Yola terk edilen aracı dahi bulamayanlar katili nasıl bulacak?” dedi.

‘İNSANLAR PAYLAŞIM YAPMAYA KORKUYOR’

Abla Bahar Uygurlar ayrıca, Yılmaz Geyik’ in kardeşi Aram Geyik tarafından olaydan yaklaşık bir hafta sonra Facebook hesabı üzerinden bir yazı paylaştığını ve bu yazıda Sidar’ın öldürülmesinin ardından diğer aşiret büyüklerini tehdit ettiğini belirtti.

Bahar Uygurlar son alarak “Bu dava benim davam. Sosyal medya hesaplarımıza sahte hesaplar tarafından tehdit mesajları geliyor. İnsanlar bırakın paylaşım yapmayı takip etmekten bile korkuyor çünkü kim paylaşım yapsa onlar da tehdit ediliyor. Büyüğü ‘sen beni nasıl sollarsın’ diye öldürüyor küçüğü sosyal medyadan paylaşım yapanları ‘seni öldüreceğim’ diye tehdit ediyor. Böyle bir yerde yaşıyoruz. İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı niye duruyor anlamıyorum” dedi ve change.org'ta başlattıkları kampanya için destek beklediklerini bildirdi.