Binali Yıldırım’dan açıklama: Beka tartışması yerel gündemde olmamalı

AKP İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) adayı Binali Yıldırım MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mitinglerinde sıkça tekrarladığı "beka" meselesinin yerel seçimlerde gündemde olmaması gerektiğini belirten bir açıklama yaptı12-03-2019 10:41

AKP tarafından İBB Başkanlığı'na aday gösterilen Binali Yıldırım, Yeni Şafak yazarı Kemal Öztürk'e konuştu.

AKP tarafından İBB Başkanlığı'na aday gösterilen Binali Yıldırım, "Bu beka tartışmasının yerelde gündemde olmaması lazım. İstanbul'u ve İstanbulluların sorunlarını tartışmamız gerekir. Benim gönlüm razı değil buna" ifadelerini kullandı.

"Başından beri ittifaklar arası tartışmalar, seçimi yerelden genele çekiyor. Bunu doğru bulmuyorum. Bu yüzden ısrarla İstanbul'da yerelde kalmaya özen gösteriyorum" diyen Yıldırım, şöyle devam etti:

"Biz devlet başkanı seçmiyoruz, şehri yönetecek kişiyi seçiyoruz. İstanbul'da genel siyasetin, kutuplaşma siyasetinin gölgesinde kalırsak yazık olur, İstanbul adına üzülürüm. Böyle olmaması için de azami gayret gösteriyorum. Beka dediğimiz şey bayrak, toprak, millet, devlettir. Bu kavramlar, üzerinde tartışma yapılacak şeyler değil. İttifakların oluşma şekli bu tartışmayı gündeme getiriyor. Terörle yan yana gözüken bir partinin, bir ittifakla işbirliği yapması ister istemez bu tartışmayı gündemde tutuyor. Bu beka tartışmasının yerelde gündemde olmaması lazım. İstanbul'u ve İstanbulluların sorunlarını tartışmamız gerekir. Benim gönlüm razı değil buna."