Binali Yıldırım: Parlamenter sistem babayı oğula düşman edecek bir sistemdi

AKP'li Yıldırım, Konya'daki etkinlikte başkanlık sistemini övdü. Yıldırım, son başbakanı olduğu parlamenter sistemle ilgili "Eski sistemde millet, Cumhurbaşkanı ve Başbakan kavgasından usanmıştı. Biz hiçbir zaman kavga etmeyiz ama işin doğasında sakatlık var" dedi.01-11-2019 16:52

AKP’li Binali Yıldırım, “Eski sistemde millet, Cumhurbaşkanı ve Başbakan kavgasından usanmıştı. Yani babayı oğula düşman edecek bir sistemdi. Onun için bu sistemi değiştirdik” diyerek, başkanlık sistemini övdü.

Son başbakan, eski Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı seçiminin yenik adayı AKP İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, bir dizi etkinliğe katıldığı Konya’da açıklamalar yaptı. AKP Konya İl Gençlik Kolları tarafından düzenlenen etkinlikte konuşan Binali Yıldırım, başkanlık sistemi için Başbakanlık görevini kendi isteğiyle bıraktığını söyledi. Yıldırım, “Ne dediğimizi hatırlayın, ‘Memleket için bir Ali değil Binali feda olsun’ dedik. İnandığımız işi yaptık. Ülkemiz için daha iyi olacağını düşündüğümüzü yaptık. Buna da zaten vatandaşlar 16 Nisan Referandumu’nda anayasa değişikliğine olur dedi. Beni hep tenkit ediyorlardı. ‘Yav sen ne biçim adamsın kendi koltuğundan olmak için kendini parçalıyorsun’ diyorlardı. Ben de vatandaşlara ben bundan vazgeçiyorsam, demek ki bu memleket için iyi bir şey. Bunun için de referandumda evet deyin dedim” diye konuştu.

‘ÖRNEK ALDIĞIM SİYASETÇİ RECEP TAYYİP ERDOĞAN’

AA’nın haberine göre Yıldırım, kendisine yöneltilen “Bana çok benziyor dediğiniz bir siyasetçi var mı?” sorusu üzerine, “Örnek aldığınız bir siyasetçi var mı diye sorarsanız, elbette var, Recep Tayyip Erdoğan. Geçmişte, Turgut Özal’ın siyasetini de ilk dönemde, 1989’a kadar çok beğeniyordum. O dönemde ben inşaat sektöründe mühendislik yapıyordum. Meslektaşımız, büyüğümüz diye ona ilgimiz fazlaydı ama bizim hamurumuzun yoğrulduğu, fikrimizin, zikrimizin oluştuğu dönem, hocamız Necmettin Erbakan dönemiydi. Allah mekanını cennet eylesin” dedi.

‘CUMHURBAŞKANIMIZ ÇEKİYOR, BEN ÇEKİYORUM…’

Samimiyetten ve doğallıktan yana olduğunu ve içinden geldiği gibi hareket ettiğini iddia eden Yıldırım, şöyle devam etti:

“Bir gün Marmaray’ın açılışını yapıyoruz. Biliyorsunuz, dün Cumhuriyetimizin 96’ncı yıl dönümüydü. Marmaray’ı Cumhuriyet’in 90’ıncı yıl dönümünde, 29 Ekim törenleri sonrası açtık. Cumhurbaşkanımız, açılışı yaptıktan sonra beni kürsüye çağırdı. Çok sayıda ağır misafirimizin olduğu bir törendi. Kürsüye çıktım. Cumhurbaşkanımız elimden tutup çekiyor. O çekiyor, ben çekiyorum, o çekiyor, ben çekiyorum. ‘Ne çekiyorsun kardeşim, elini ver. Seni tebrik edeceğim, elini havaya kaldıracağım’ dedi. Dedim ki ‘Hiç alışık değiliz’. Yani ödüllendirilmeye alışık değiliz. Cumhurbaşkanımız takdir eder ama içinden eder, rahmetli babam gibi. O da beni çok sever ama hiç sevdiğini söylemezdi. Cumhurbaşkanı da takdir eder ama açık etmez.”

‘BENİ DUYMUŞ, TANIŞMAK İSTEDİ’

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile tanışma hikayesini anlatan Yıldırım, “Kendisiyle 1976 veya 1977 yılında Kasımpaşa’da tanıştık. Ben tersanedeydim, oraya geldi. Beni duymuş, tanışmak istedi. O şekilde tanıştık” ifadelerini kullandı.

‘BABAYI OĞULA DÜŞMAN EDECEK BİR SİSTEMDİ’

Sözcü gazetesinde yer alan habere göre ise parlamenter sistemde milletin Cumhurbaşkanı ve Başbakanın kavgasından ‘usandığını’ söyleyen Binali Yıldırım, “Eski sistemde millet, Cumhurbaşkanı ve Başbakan kavgasından usanmıştı. Biz hiçbir zaman kavga etmeyiz ama işin doğasında sakatlık var. Darbelerden sonra öyle bir sistem kurmuşlar ki, birbirlerini frenlemek ve kesmek için çakışan yetkiler vermişler. İkisi de birbirine mahkûm olunca memleketin işleri duruyordu. Yani babayı oğula düşman edecek bir sistemdi. Onun için bu sistemi değiştirdik. Artık kararlar daha çabuk veriliyor. Yeni sistemin uygulaması hayata geçtikçe daha iyi olacak” ifadelerini kullandı.

‘YENİ GÖREVİ BANA NİYE SORUYORSUN’

Binali Yıldırım, bir öğrencinin, ‘Önümüzdeki süreçte kabinede size verilecek bir görev var mı?’ sorusuna ise “Bana niye soruyorsun? İlerde görev olunca sizinle bir araya gelmemiz zorlaşır” yanıtını verdi.