Binali Yıldırım Çankaya Köşkü'nden ayrıldı

AKP'li Binali Yıldırım'ın, ikamet ettiği Çankaya Köşkü'nden ayrıldığı ortaya çıktı. Eski Başbakan Binali Yıldırım'ın halen Çankaya Köşkü’nde ikamet etmesi tepkilere neden olmuştu.09-09-2019 22:56

Eski Başbakan Binali Yıldırım’ın ikamet ettiği Çankaya Köşkü’nden ayrıldığı ortaya çıktı. Başbakanlık yaptığı dönemde Çankaya Köşkü'nde oturmaya başlayan Yıldırım, Meclis Başkanı seçilince de ikametini değiştirmemişti.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı'ndan istifa ederek 31 Mart seçimlerinde AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye başkan adayı olan eski Başbakan Binali Yıldırım'ın halen Çankaya Köşkü’nde ikamet etmesi tepkilere neden olmuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Meclis’e verdiği soru önergesinde, Yıldırım'ın Çankaya Köşkü'nde oturmasını gündeme getirmişti.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, sosyal medya hesabından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü Kamu Konutları Şubesi Müdürlüğü tarafından kendilerine konuya ilişkin verilen yanıtı paylaştı.

Yanıtta, Çankaya Köşkü'nün artık Binali Yıldırım tarafından kullanılmadığı belirtildi.

Yazıda şunlar kaydedildi:

"Çankaya Köşkü'nün kamu konutu olarak tahsisine ilişkin ilgili yazınız incelendi. Konuya ilişkin olarak Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı'ndan alınan E.13.8466 sayılı yazıda, mülga başbakanlık uhdesinde bulunan Beştepe yerleşkesinin Cumhurbaşkanlığı'na, Çankaya yerleşkesinin mülga başkanlığına karşılıklı olarak 12/02/2015 tarihinde bir protokolle devri sonrası Çankaya Köşkü'nün Mülga Başbakanlık çalışma ofisleri olarak kullanılmış olarak hali hazırda Köşkün içerisinde Sayın Binali Yıldırım tarafından kullanılan bir konut bulunmadığı bildirilmiştir."

İNKAR ETMİŞTİ

Binali Yıldırım, konuya ilişkin daha önce yaptığı açıklamada, "Binali Yıldırım hiçbir zaman Çankaya Köşkü'nde oturmamıştır. Başbakanlık ve Meclis Başkanlığı görevleri süresince Başbakanlık Resmi Konutu'nu kullanmıştır. Meclis Başkanlığı görevinden ayrıldıktan sonra Resmi Konutu hiçbir şekilde kullanmamıştır. Gerçek bundan ibarettir" demişti.