Bilirkişi raporu hazırlandı: Bulgular, Duygu Delen'in aşağıya atılma ihtimalini kuvvetlendiriyor

Duygu Delen'in ölümüne ilişkin hazırlanan bilirkişi raporunda, Duygu'nun aşağıya atıldığı ve atıldığı esnada bilincinin kapalı olduğu fakat nabzının attığı değerlendirilmesi yapıldı.29-09-2020 11:10

İleri Haber

Antep'te Atlantik Halı’nın sahibi Bileç Kaplan’ın oğlu Mehmet Kaplan’ın eski sevgilisi Duygu Delen, Kaplan'ın 4. kattaki evinden şüpheli şekilde düşerek hayatını kaybetmişti. Duygu Delen'in ölümüne ilişkin hazırlanan bilirkişi raporunda ''Duygu Delen’in düşme anında bilincinin kapalı ancak canlı halde olduğu kanaatine varılmıştır'' denildi.

Daha önce de alkollü ve ehliyetsiz araç kullanırken bir kadını ezerek öldüren ve serbest bırakılan Mehmet Kaplan, Duygu Delen'in ölümünün ardından çıkarıldığı mahkemece “cinsel istismar” ve “kasten öldürme” suçları ile tutuklanmıştı.

Hazırlanan bilirkişi raporunda, soruşturmanın seyrine yön verecek çok çarpıcı bulgular yer aldı. Raporda Duygu Delen’in aşağıya atıldığı değerlendirilmesi yapılırken, Delen atılmadan önce bilincinin kapalı olduğu fakat nabzının attığı görüşüne yer verildi.

'EKİMOZLAR KEMERLE DARP SONUCU OLUŞMUŞ OLABİLİR'

Duygu Delen’in vücudunda sağ kol üst bölgesinde ray tipi ekimoze görünüm, sağ dirsek dış yüzde V tipi ekimoze ile bunun devamında ray tipi ekimoze görünüm sol bacak alt yüzün tamamında ray tipi görünümlü ekimoz tespit edildi. Duygu Delen’in vücudunda oluşan ekimozlarla ilgili olarak, “ray şeklindeki ekimozların, olay yeri görüntülerdeki genç odası zemininde yer alan kemer ile darp sonucu oluşmuş olabileceği gibi, olay yerinde saptanamayan başkaca sert, künt, silindirik veya köşeli sopa benzeri bir cisimle darp sonucu da oluşmuş olabileceği, ancak kişinin yüksekten düz beton zemine düşmesi sonucu oluşmasının adli tıbbi açıdan beklenmediği” kanaatine yer verildi.

BİLİNCİNİN DARP EDİLME SONUCU KAPANDIĞI KANAATİNE VARILDI

Duygu Delen’in düşerken herhangi bir tepki, refleks ya da kaçınma gibi bir hareket göstermemesi ancak düşmesinden sonra 39 kalp atımı tespit edilmesi, kişinin düşme anında bilincinin kapalı ancak canlı halde bulunduğu kabulünün gerektiği; Duygu Delen’in kan ve idrar örneklerinde alkol ve uyuşturucu tespit edilmediği, vücudunda “ray şeklinde ekimozlar” tespit edilmiş olmasıyla birlikte değerlendirildiğinde Duygu Delen’in bilincinin kapalı olmasının, darp edilme sonucu meydana gelmiş olabileceği kanaatine varıldı.

'BULGULAR, MAKTULÜN ŞÜPHELİ TARAFINDAN ATILMIŞ OLMA İHTİMALİNİ KUVVETLENDİRİYOR'

Duygu Delen’in düşmesi sırasında bisikleti ile geçen çocuğun ve bina görevlisinin herhangi bir bağrışma, ağlama, çığlık ya da gürültü duymamış olması da düşme adında bilincinin kapalı olduğu değerlendirmesine yol açtı. “Bulguların maktulün şüpheli tarafından atılmış olma ihtimalini kuvvetlendiren bulgular olduğu” kanaati ifade edildi.

Duygu Delen’in düşmesi üzerine olay yerine gelen sağlık ekibinin ifadesinde nabız alamadıklarını ancak monitöre bağladıklarında 39 kalp atımı tespit ettiklerini bildirmesi Duygu Delen’in düşme sırasında canlı olduğunun tıbbi delili olarak görülürken, “Kalp atımının 39 gibi düşük bir değerde olması, Duygu Delen’in o saat itibarıyla yoğun bir iç kanamaya bağlı şok tablosu içinde olduğunu göstermektedir” denildi.

MEHMET KAPLAN'DA 270 PROMİL ALKOL TESPİT EDİLDİ

Duygu Delen’in düşerken çarparak kırılmasına neden olduğu üçüncü katın balkonundaki çamaşır ipinin üzerindeki kan lekeleri incelemeye alındı. “Kanın Duygu Delen’e ait olduğunun tespit edilmesi durumunda, Duygu Delen’in düşmeden önce kanamaya neden olacak travmaya maruz kalmış Mehmet Kaplan’dan alınan kan ve idrar örneklerinin incelenmesinde 270 promil alkol tespit edildiği ve “olay sırasında Mehmet Kaplan’ın alkol zehirlenmesi tablosu içinde olduğu” belirtilerek, esrarın etkisiyle muhakeme ve koordinasyon kaybının yaşandığı kaydedildi.

Mehmet Kaplan’ın kıl örneğinde tespit edilen “Sertralin” maddesinin ise antidepresan kullandığını gösterdiği ifade edildi. Duygu Delen’in kan ve idrar örneklerinde alkol ve uyuşturucu tespit edilmedi.

KAPLAN, MESAJINDA 'ÖFKESİNİ KONTROL EDEMEDİĞİNİ' SÖYLEMİŞ

Mehmet Kaplan’ın telefonunun incelenmesi sonucunda tespit edilen bir mesajında ise öfkesini kontrol edemediğini belirttiği ortaya çıktı.

Mehmet Kaplan’ın o mesajı:

“(...) Ama sinir hastalığımın 18 sene boyunca önüne geçemedim... Sadece belli bir yere kadar kesebiliyorum. Bunu da bilerek daha çok zarar vermek istemiyorum Duygu’ya.”

'KANIN KAPLAN'IN ELİNDEKİ KESİKTEN KAYNAKLANMASI MÜMKÜN DEĞİL'

Mehmet Kaplan, olayın geçtiği odanın içindeki kan izlerinin ise Duygu Delen’le tartışmaları üzerine yatak dolabının camlı kısmına sağ eliyle sert bir yumruk atması, camın kırılması ve elinin kanaması sonucu oluştuğunu anlatmıştı. Mehmet Kaplan’da tespit edilen yara düzensiz olup tıbbi açıdan künt, travmatik yaralanmadır. Cam ve ayna kırığı değil, sert ve künt bir yere vurma sonucunda oluşmuştur” denildi.

Olay yeri inceleme ekiplerinin evin içinde, iki yatakta, banyoda, antrede yoğun kan damlaları bulduğu; kapı kollarında, balkon kapısında, stor perdede, balkon korkuluklarında kan örnekleri tespit ettiği belirtilerek, “evde tespit edilen kanın miktarının ve dağılımının elindeki 1x1 cm’lik kesikten kaynaklanmasının tıbbi açıdan mümkün görülmediği” görüşüne yer verildi.

Kan örnekleri arasında Duygu Delen’in kan örneğinin tespit edilmesinin de soruşturmanın seyri açısından önemli olacağı ifade edildi.