Bilimsel araştırmalara göre aşk kilo aldırıyor

Yapılan araştırmalar birbirlerine aşık olan kişilerin ilişkilerinin başlangıcı ile gelişim sürecinde kilo aldığını gösterdi.19-10-2017 09:06

Aşık olan kişiler ilişkinin başlangıç ve gelişim döneminde ortalama 4.5 kilo alıyor. İlişkiler süresince genellikle sinemaya gitmek, birlikte yemek yapmak, fazla yiyip az hareket etmek gibi sıradan alışkanlıklar ediniliyor ve bu da kilo almaya neden oluyor.

Sputnik'in aktardığına göre; İspanyol Obezite Araştırma Topluluğu’nun (SEEDO) 2 bin 300 kişinin katılımıyla gerçekleştirdiği araştırma hakkında konuşan Mar Hastanesi Endokronoloji ve Diyetetik Birimi Başkanı ve SEEDO basın sözcüsü Albert Goday, durumun nedenleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

'BİR İLİŞKİ ARARKEN SAĞLIKLI BESLENİYORSUNUZ'

Yalnız insanların kendilerine daha fazla baktığını aktaran Goday, “Bir ilişki ararken ya da ilişkiye başladığınızda egzersiz yapmaya, daha sağlıklı beslenmeye ve daha az atıştırmaya çalışıyorsunuz. Zira sağlığınız ve dış görünüşle daha az ilgilenmeniz halinde bir partner bulma şansınızın azalacağını düşünüyorsunuz” diye konuştu.

YALNIZKEN DAHA FAZLA EGZERSİZ YAPILIYOR

SEEDO’nun araştırmasına katılanların yüzde 33’ünün yalnızken daha fazla egzersiz yaptığını, bu oranın ilişkinin başlangıcında yüzde 26’ya, ilişkinin stabil hale geldiğinde de yüzde 25’e düştüğünü belirten Goday, partnerlerin ilişkilerin başlangıç döneminde kilo almasının sebepleri arasında daha fazla alkol, sigara ve tatlı tüketimini de saydı.

Uruguaylı Psikolog Mariana Alvez de “Partnerimizin bizi olduğumuz gibi sevip kabul ettiğinden bilinçdışı bir şekilde emin olduğumuzda kendimize gevşeme izni veriyoruz. Dış görünüşle ilgilenmemek de kilomuz üzerinde kötü etki yaratıyor” açıklamasında bulundu.

‘FARKLI ALIŞKANLIKLAR EDİNİYORUZ’

İlişkiler sırasında farklı alışkanlıklar edinildiğini de belirten Alvez, “Daha önce hiç yemediğimiz şeyleri yemeye başlıyoruz. Örneğin daha fazla ekmek, unlu mamül yiyoruz. Ayrıca bir başkasıyla yemek yediğimizde normalde olduğundan yüzde 35 daha fazla yemek yiyoruz. Bu da sonuç olarak kilo almaya neden oluyor” ifadelerini kullandı.