Bilim Kurulu üyesinden uyarı: 'Aşılanmamış kişilerde korkunç akciğer tabloları ile karşı karşıya kalıyoruz'

Prof. Dr. Sema Turan, yoğun bakımlarda ağır hasta sayısının artışta olduğunu belirterek, çoğunluğun aşısız kişilerden oluştuğunu belirtti. Aşı karşıtlarının pişmanlığına vurgu yapan Turan, 'hatırlatma dozu' konusunda da uyardı.27-09-2021 13:20

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Sema Turan, koronavirüs salgınına ilişkin açıklamalarda bulunurken, aşının önemine vurgu yaptı. 

Ağır hasta sayısının ciddi anlamda arttığını belirten  Turan, yoğun bakımda her yaş grubundan aşılanmamış kişilerin olduğuna dikkat çekti. "Özellikle ölüm sayılarıyla da bunu görebiliyorsunuz. Bizim de yoğun bakımlarımız şu anda Covid-19 vakaları ile dolmuş durumda. Yoğun bakımda özellikle her yaş grubundan aşılanmamış bireyler var." diyen Turan, " Ama 20’li yaşlarla ileri yaş grubu geniş bir çerçevede. 30’lu ve 40’lı yaşlar arasında da çok ağır hastalar geliyor. Çok ciddi akciğer tutulumları ile karşılaşıyoruz. Bu kişilerle özellikle yoğun bakım ayağındayken konuştuğumuzda diyorlar ki ‘Keşke aşılansaydık’ çünkü hakikaten korkunç akciğer tabloları ile karşı karşıya kalıyoruz. Şu anda yoğun bakımlarımızda her yaş grubundan hasta var ama özellikle 20 ile ileri yaş grubunda çok sayıda hastamız var." ifadelerini kullandı.

'HATIRLATMA DOZU' UYARISI

DHA’ya konuşan Prof. Dr. Turan, yoğun bakım servislerinde yüzde 90’ların üzerinde doluluk olduğunu vurgulayarak, "Burada yüzde 50-60 oranında aşısız grup var. Yaklaşık yüzde 30-35 oranında da çift doz koronavirüs aşısı olmuş ama 3’üncü dozunu bir şekilde ihmal etmiş ya da geciktirmiş kişilerle karşı karşıyayız. O yüzden hatırlatma dozunun önemine de tekrardan vurgu yapmak istiyorum çünkü iki dozunu olmuş kişiler aslında aşının olumlu etkilerini yaşamış kişilerdir ama iki doz Sinovac sonrası üçüncü aydan sonra hatırlatma dozlarını olmaları gerekiyor." dedi.