Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Yavuz: Hemen AVM’ye koşmayacağım

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, AVM'lerin açılmasına ilişkin “Hemen AVM’ye koşmayacağım" dedi. Yavuz ayrıca "Henüz restoranları ve kafeleri açabilecek aşamada değiliz" şeklinde konuştu.12-05-2020 12:32

Salgının kontrole alındığı teziyle devreye sokulan ‘normalleşme’ planı hayata geçmesinin ardından 20 Mart tarihinde kapatılan AVM’ler, berberler ve kuaförler ile güzellik salonları yeniden açıldı. Fox TV'ye açıklama yapan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, "Çok zorunda kalmazsam alışveriş merkezine gitmem" dedi.

BirGün'den Uğur Şahin'in haberine göre, Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz da AVM’lere gitmek için tedbirli olunması gerektiğini belirtti. Prof. Dr. Yavuz, “Hemen AVM’ye koşmayacağım. Önümüzdeki süreçteki vaka sayılarını takip ederek, duruma göre karar vereceğim” şeklinde konuştu.

Yavuz ayrıca,  “Kontrollü almakta fayda var, herkese de bunu tavsiye ediyorum. Biz henüz restoranları ve kafeleri açabilecek aşamada değiliz.” dedi.

Prof. Dr. Yavuz, özetle şunları dile getirdi:

'HASTALIK DEVAM EDİYOR'

"Sonuçta bu hastalığın ortadan kaybolmadığını, hâlâ Türkiye’de binlerle sayıda ifade edilen artığını görüyoruz. Alacağımız önlemleri de herkes iyi öğrendi. Sonuçta sosyal mesafeyi korumak zorundayız, bir numaralı önlemimiz bu. Ne yaparsak yapalım, sosyal mesafeyi korumamız gerekiyor. Sonuçta hastalık hâlâ devam ediyor ve önlemleri azalttığımız anda bunun etkisi göreceğiz. Hasta artışı olarak da göreceğiz. Bu nedenle uyarıların ve önlemlerin ciddiye alınması gerekiyor. Kalabalık kabul edilemez bir şey. Kapalı ortamda fazla sayıda insanın bulunması, bu hastalığın en sevdiği şey.

'KALABALIK ORTAMLARDA BULUNMAMAMIZ GEREKİYOR'

Önlemler şu anda mevcut duruma uygun. Sosyal mesafe önlemini kaldırabilecek bir durumumuz yok. Sosyal mesafeyi korumak ve kalabalık ortamlarda bulunmamız gerekiyor. İnfeksiyon oranlarımız nedeniyle mecbur haller dışında kalabalık ortamlarda bulunmamamız gerekiyor. AVM içerisinde toplu alanlarda kesin olarak bulunulmaması lazım. Var olan standartlar, infeksiyonları önlemek amacıyla belirlenmiş standartlardır. Zaten kapalı bir ortamda belli sayıda insana izin veriliyor.

'BİRDEN BİRE HER ŞEY DEĞİŞMEYECEK'

AVM çalışanlarının kendilerini koruması için bunlara dikkat etmesi gerektiğini öneriyorum. Havalandırmalar için belli ölçütler belirlendi, onlara uyulması infeksiyon riskini en aşağıya indirecektir. Çok kabalık olmaması gerekiyor; havalandırmanın etkili olabilmesi de için giriş-çıkışların sınırlı olması gerekiyor. Bu virüsün yayılmasını en çok kolaylaştıran şey, kapalı ve küçük alanlarda çok sayıda insanın bulunmasıdır. Bunun için bir kere az sayıda insan olacak. Normalleşmeye de yavaş yavaş, kurallara uyarak geçebiliriz. Yoksa birden bire her şey değişmeyecek ve birden bire eski günlere dönemeyeceğiz.

'AVM KONTROLLERİNİN YAPILMASI LAZIM'

AVM’lerde havalandırmanın nasıl olması gerektiği zaten belirtilmişti. Orada genelde kapalı alan olduğu için havanın dışarıdan alınarak sürekli sirküle edilmesi gerekiyor. Bu teknik detaylara çok önem verilmesi ve AVM’lerin kontrolünün yapılması lazım. En önemli kontrolü de infeksiyon oranlarıyla göreceğiz. İnfeksiyon arttığını anda eski günlere dönebiliriz, bunu da açıkça belirtmek gerekiyor.

'KAFELERİ AÇABİLECEK DURUMDA DEĞİLİZ'

Hemen AVM’ye koşmayacağım. Önümüzdeki süreçteki vaka sayılarını takip ederek, duruma göre karar vereceğim. Kontrollü almakta fayda var, herkese de bunu tavsiye ediyorum. Bir yerden sonra hayat başlayacak, bunu biliyoruz. AVM’lerin de kurallara ne kadar uyacağı önemli. Biz henüz restoranları ve kafeleri açabilecek aşamada değiliz.