Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz alkol yasağı kararını eleştirdi: 'Çok yersiz, hayretler içerisindeyim'

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, tam kapanmada alınan alkollü içki satış yasağını sert ifadelerle eleştirdi. Yavuz, "Gerçekten hayretler içerisindeyim. Çok yersiz. Bu inanılmaz bir şey" dedi.28-04-2021 08:57

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararıyla 29 Nisan - 17 Mayıs tarihleri arasında uygulanacak tam kapanmada alkollü içki satışının yasaklandığı açıklandı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, tekel bayilerinin istisna kapsamında olmadığını belirterek, "İstisnada yer almıyor ve kapalı. Bu açıdan hem bir muafiyet yok hem de soru işareti de söz konusu değil" dedi.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, Habertürk televizyonunda katıldığı canlı yayında alkol yasağı kararını eleştirdi.

'HİÇBİR AKILCI TARAFI OLMAYAN BİR UYGULAMA'

"Tüm eleştirilere katılıyorum. Hiçbir akılcı tarafı olmayan nasıl bir uygulamadır anlamış değilim" diyen Yavuz, "Bizim amacımız kalabalıkları azaltmak. Kapalı ortamları azaltmak. Barlar, restoranalar kapalı. Bu ortamlarda alkol içilirse sıkıntı olabilir. İnsanların evinde alkol almasında ne sakınca var? Hiçbir şekilde anlamış değilim" ifadelerini kullandı.

'NEYE DAYANARAK BÖYLE BİR ŞEY YAPABİLİYORSUNUZ?'

Alkol yasağı kararının, salgını önlemek adına alınmasının hiçbir akılcı açıklaması olmadığını vurgulayan Yavuz, "Şöyle bir şey var, ağızın bu tarz dezanfektanlarla, klorheksidin olur, alkol olur; bunlarla çalkalanmasının virüs yükünü azalttığı söyleniyor. Siz kalkıp neye dayanarak böyle bir şey yapabiliyorsunuz? Gerçekten hayretler içerisindeyim. Çok yersiz. Bu inanılmaz bir şey. Ben olsam böyle bir uygulamadan hemen dönerim" diye konuştu.