Bilim Kurulu üyesi Özlü'den, LGS öncesinde uyarı: 'Sokağa çıkmayın'

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, hafta sonu yapılacak olan LGS öncesinde uyarılarda bulunarak ''Sokağa çıkmayın, toplu taşıma kullanmayın'' dedi.18-06-2020 12:43

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, 20 Haziran Cumartesi günü gerçekleşek ve 1,7 milyon öğrencinin katılacağı Liseye Geçis Sınavı (LGS) öncesi vatandaşlara yeni tip koronavirüs (Covid-19) sebebiyle sokağa çıkmama uyarısında bulundu. Özlü, "Toplu taşımayı kullanmayalım. Çok zaruri değilse sınavdan önceki ve sonraki 3 saatte rahat rahat işlerini halletsinler" dedi.

1 Haziran'dan itibaren kısıtlamaların gevşetilmesi vaka sayılarında artışa neden oldu. Özellikle 15 Haziran'dan itibaren vaka sayılarında ciddi artışlar yaşandı. Sağlık Bakanlığı, başta İstanbul, İzmir, Bursa ve Ankara'da açık alanlarda maske takma zorunluluğu getirildi.

'MASKE VE MESAFEYİ KORUYAMIYORUZ'

Özlü CNN Türk canlı yayınında A'dan Z'ye programında Uğur Önver'in sorunlarını yanıtladı. Bazı kentlerdeki vaka artışının nedeninin filyasyon ekiplerinin detaylı analizi ile belli olacağını kaydeden Özlü, "Yaşadıkları şehirden memleketlerine gittikleri için mi? Marketlerde alışverişlerin daha rahat yapılmasından kaynaklı mı vakalar arttı? Tatil için turizm bölgelerine giden insanlar mı vaka sayısını tetikledi? Bunlar Filyasyon ekibinin detaylı analiziyle ortaya çıkacaktır. Ancak genel bir alevlenme durumundan bahsetmemiz şu aşamada söz konusu değil. Bazı illerde risk var. Özellikle son iki günde artış hızı durdu. Tedbirli olmaya devam edersek bu yavaşlama devam da edecek. Maalesef maske ve mesafeyi koruyamıyoruz" ifadesini kullandı.

Özlü, "LGS ve YKS sınavlarıyla ilgili Bilim Kurulu olarak bizim bazı tavsiyelerimiz oldu. Bu sınavlarda ek tedbir uygulanmasını önerdik. Toplu taşımada kalabalığın minimize edilmesi için bir takım önerilerde bulunduk" şeklinde konuştu.