Bilgen: HDP tersine Türkiyelileşme yaşıyor

Kayyum tarafından gasp edilen Kars Belediyesi’nin HDP’li eski Belediye Eş Başkanı Ayhan Bilgen, sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu.12-10-2020 17:03

Bilgen, sosyal medya hesabından “HDP tersine Türkiyelileşme yaşıyor” başlıklı açıklamasında, partisine dönük değerlendirmelerde bulundu.

İSTENEN DÜZEYDE MESAFE ALINAMADI

HDP’nin kurulurken planlanan Türkiyelileşme ve Kürtler dışındaki diğer toplumlar ile empati ve ortak mücadele siyasetinin yeterince ileriye götürülemediğini söyleyen Bilgen, “HDP kurulurken planlanan Türkiyelileşme ile Türkiye toplumunun Kürtler dışındaki farklı mağduriyet sahibi kesimleriyle empati yapılması ve ortak mücadele yürütülmesi hedefleniyordu. Bu konuda başlangıç düzeyinde bir adım atılmış olsa da, istenen düzeyde mesafe alınmaması yeniden masaya yatırılmalıdır. Siyasi partilerde genişleme sorunları söylem, dil, algı, iletişim kaynaklı olabileceği gibi yapısal, örgütsel, çalışma tarzından kaynaklı da olabilir." şeklinde konuştu. 

‘HİÇBİR PARTİ HDP İLE İTTİFAK YAPMAYI GÖZE ALAMAMAKTADIR’

Bilgen, HDP’nin kendisinin ve ülkenin geleceğini ittifak stratejilerine endekslediğini belirterek, "Bugün itibariyle HDP, kendi geleceği ve ülkenin geleceğini ittifak stratejilerine endekslenmiş görünmekle birlikte, hiçbir parti kendisiyle açık ittifak yapmayı göze alamamaktadır. Bunun tek sebebi Cumhurbaşkanı’nın kurduğu dil ise, bu değişmeden denklemde hiç kimsenin pozisyonu değişmeyecektir. Peki bu durumda HDP neye odaklanmalı yani nereden tartışmaya başlamalı?" dedi. 

HDP ÇÖZÜM SÜRECİNDEKİ GENİŞLEMEYİ KALICI SANDI

Açıklamasında partisinin karşılaştığı engellere karşı çözüm yollarını tartışan Bilgen, “Öncelikle ifade etmeliyiz ki, dönemsel koşulların değişimi siyasette hem dil, hem yapısal dönüşümü gerektirir. HDP, çözüm sürecindeki genişlemeyi kalıcı sanmış ve kişisel başarı öyküsü olarak yorumlamayı tercih etmiştir” diyen Bilgen, siyasette tartışmanın sağlıklı yönetilmesi ve toplumsal katılımla gerçekleşmesi halinde yenilenmeyi getireceğini ifade etti. Tartışmayı ertelemenin dinamizmi bitireceğini de belirten Bilgen şunları söyledi:

Kamuoyundaki yaygın kanaatin aksine HDP’nin genişleme sorunları Kandil, İmralı ya da geçmişte sanıldığı gibi cezaevlerinden müdahaleden çok, kendi yönetiliş biçiminden kaynaklanmaktadır.

HDP’ye yönelik baskı ve tutuklamalar partinin kendisini masaya yatırmasını zorlaştırıyor. Açık toplumsal tartışmalar yapamadığı için içe kapanıyor, tabandan gelen talep ve eleştiriler dikkate alınmadığı gerekçesiyle özeleştiriler anlamsızlaşıyor.

Toplumsal sahiplenme zayıfladıkça söylemde hamasete yönelim gelişiyor ve parti dilinde sloganik tutuma sığınma arttıkça partiyi kriminalize etme girişimlerine zemin oluşuyor. Bu da yeni baskıları getiriyor.

‘SİYASET BOŞLUK AFFETMEZ’

HDP ile çatışmalı süreç arasındaki ilişkinin yanlış tartışıldığına da dikkat çeken Bilgen, “HDP’nin önünde çatışmalı sürecin bitmesini beklemek dışında gerçekçi tek seçenek vardır” diyerek şunları ifade etti:

Kendine dönmek, kendi sorunlarını çözecek değişime yönelmek ve kendini yeniden inşa etmek, rutine binmiş siyaset yapma tarzını terketmek, ezber bozacak, ön yargıları boşa çıkaracak arayışların içine girmektir. Baştaki soruna yeniden dönelim.

HDP Kürtlerin bir kısmı ile birlikte Türk kamuoyuna güven verecek adımları atmayı başardığında bunu engellemeye kimin gücü yetebilir? Sorun gerçekten vesayet ve müdahale sorunu ise, bunu aşabilmenin tek yolu kendi yetkinliğini artırıp rüştünü ispat etmektir.

Siyaset boşluk affetmez. Sorunlarıyla yüzleşip çözecek kapasiteyi sergileyemeyen organizmalara müdahale kaçınılmaz hale gelir. Hem müdahaleden şikayet edip hem Kandil ve İmralı için pozisyon belirlemeye kalkmak, kendi pozisyonunun gereğini yapamamakla ilgili bir handikaptır.

 

‘HDP’NİN ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK HANDİKAP, AYNI ZAMANDA TARİHİ FIRSATTIR’

Bilgen, HDP’nin kendi pozisyonunu kişisel kapris ve hesaplarla sabote edilmeyecek netlikte tarif etmesi halinde Türkiye siyasetindeki anahtar rolü hem iktidarla hem muhalefetle ilişkilerini yeniden şekillendireceğini vurgulayarak, "HDP’nin önündeki büyük handikap aynı zamanda tarihi fırsattır. HDP kendi organları ve tabanı ile birlikte yönetildiğinde müdahale tartışmaları en aza inecek, aksi taktirde bunu başaramamanın faturası müdahale mazeretinin arkasına sığınma alışkanlığına kesilmeye devam edecektir. Sadece son 2 kongre süreci ve aday belirleme süreçlerine kimin, neden, hangi dayatmalarla müdahale ettiğine bakılırsa sorunun tam da benim “tersine Türkiyelileşme” diye tarif ettiğim kişisel hesaplarla bir siyasi mücadeleyi kontrol altında tutma eğiliminden kaynaklandığı görülür. Kişisel yeteneklerin bir hegemonya kurma çabasına alet edilmesi, Türkiye siyasetindeki hastalıklı davranışlara zemin oluşturmaktadır" şeklinde konuştu.