Bilecik’teki tren kazası için dört yıl önce uyarı yapılmış!

Bilecik’te YHT'yi kontrol eden kılavuz trenin raydan çıkması sonucu iki makinistin hayatını kaybettiği kazaya ilişkin JMO'nun bölgeyle ilgili 4 yıl önce uyarı yaptığı ortaya çıktı.21-09-2019 10:25

Bilecik’te yüksek hızlı tren hattını (YHT) kontrol eden kılavuz trenin raydan çıkması sonucu iki makinistin yaşamını yitirdiği kazayla ilgili, Jeoloji Mühendisleri Odası’nın (JMO) bölgeye ilişkin 4 yıl önce uyarı yaptığı ortaya çıktı.

JMO, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nı (TCDD) Bilecik’e bağlı Ahmetpınar köyünün bulunduğu bölgeye ilişkini 2015’te hazırladığı raporda, ihaleden etüt çalışmalarına kadar ihmaller zincirinin sıralandığı görüldü.

TCDD’nin kazaya davetiye çıkardığının aktarıldığı söz konusu raporda, “Ankara-İstanbul güzergâhının iki ayrı bölümü; Karaköy-Ahmetpınar-Bilecik arasındaki 8 kilometrelik yer ile Alifuat Paşa-Arifiye arasında kalan bölüm jeolojik açıdan önemli riskler içermektedir. Yüksek Hızlı Trenin hızı, bu hatlar ve yakınlarında 40 km/s olarak gerçekleşmektedir. Alt yapısı güvenli olmayan hatlarda hızlı tren çalıştırmanın riski bilinmelidir” denildi.

Birgün’den İsmail Sarı’nın haberine göre, JMO’nun Ahmetpınar-Bilecik bölümüne dair incelemesinin sonuçlarında, şu tespitler yer aldı:

“Yapılan incelemelerde hattın geçtiği güzergah üzerinde proje aşamasında yapılması gereken jeoloji-jeoteknik araştırmaların istenilen nitelik ve düzeyde gerçekleştirilmediği, etütlerin yapımı sırasında gerekli özenin gösterilmemesi nedeniyle gerek 29 Mart 2011 tarih ve 27889 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı gerekse Sayıştay raporlarından da anlaşılacağı üzere önemli oranda keşif artışlarına ve kamusal kaynaklarının heba edilmesine neden olduğu tespit edilmiştir.”

‘SİYASİ RANT BEKLENTİSİYLE ACELEYLE AÇILDI’

Raporda, hızlı tren hattının açılması için acele edildiğine de dikkat çekildi:

“TCDD’nin bu hattın yapımı ve hizmete sokulması süreçlerinde siyasi rant beklentileri ile hattın bir an önce hizmete açılması hevesleri Kuzey Anadolu Fayı gibi aktif fay bölgesi içerisinde yer alan ve güzergah boyunca heyelanlı sahalar içerisinde geçirilen hattın projelendirme aşamasında jeolojik ve jeoteknik etütler ile diğer alt yapı çalışmalarını içeren ihalelerde gerekli özenin göstermediği belirlenmiştir.”

‘İHALEYİ HANGİ FİRMA ALMIŞTIR?’

Yüksek Hızlı Tren hattının Bozüyük-Bilecik bölümünü içine alan ve Karaköy – Ahmetpınar heyelan bölgesinin de içerisinde yer aldığı kesimlerinin jeolojik ve jeoteknik etüt ihalesi hangi tarihte yapılmıştır? Bu ihaleyi hangi firma almıştır?

Öte yandan hayatını kaybeden makinistler Recep Tunaboylu ve Sedat Yurtsever kılınan cenaze namazlarının ardından dün defnedildi.