Bilal'in TÜRGEV'i Gökçetepe Tabiat Parkı’nın peşinde

Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal'in yöneticisi olduğu TÜRGEV, Gökçetepe Tabiat Parkı’nda yılın belli dönemlerinde yaptığı kamp alanını almaya çalışıyor.28-08-2019 16:43

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal'in yöneticisi olduğu TÜRGEV, Gökçetepe Tabiat Parkı’nda yılın belli dönemlerinde yaptığı kamp alanını almaya çalışıyor. 

Oda Tv yazarlarından Hakan Erol’un köşesine taşıdığı habere göre; Daha Kaz Dağları’nın acısı bile dinmemişken “Bilal Erdoğan’ın TÜRGEV’i, Gökçetepe Tabiat Parkı’nın peşine düştüğü” iddia edildi.

Hakan Erol’un köşesine taşıdığı “Bilal Erdoğan gözünü oraya mı dikti” başlıklı yazısı:

Şöyle anlatalım…

Keşan’da bulunan Gökçetepe Tabiat Parkı, büyük bir tehlikeyle karşı karşıya…

Park’taki Orman Kampı’nın 5 yıllık işletmesini ise, yıllık 50 bin TL bedelle, Kartur İnşaat Reklam, Turizm ve Taşımacılık Ltd. Şti. kazanmıştı. Şirket, ormanlık alana 80 ile 100 arası ev yapmayı planlarken, şimdiden 40’tan fazla evin oluşturulduğu ifade ediliyor.

Ekşi Sözlük’te, Gökçetepe Tabiat Parkı’nın kamp alanına birkaç sene önce gidenlerle, şimdi gidenler, yaşanan gelişmeden rahatsızlıklarını dile getiriyor. Zira yapılan yorumlarda da, ormanların yok edilerek yerine evlerin yapıldığı ve doğal güzelliğin bozulduğu belirtiliyor.

Yapılan taş evlere, çevredeki vatandaşlar da tepkilerini dile getirirken, ağaç katliamının ise her yıl biraz daha büyüdüğü ifade ediliyor..

Şimdi…

En az yapılan ağaç katliamı kadar, önemli bir konu daha var…

İddia o ki, Gökçetepe Tabiat Parkı’nda kaçak olarak Afgan işçiler çalıştırılıyor.

“Bu artık Türkiye klasiği” demeyin, zira, yaklaşık 30 işçinin, Bakanlık logolu bir çöp aracında ve bakanlığın resmi üniformasıyla çalıştırıldığı iddia edildi. Siyah plakalı aracın üzerinde görülen ve fotoğraflanan Afgan işçilerin, Gökçetepe Tabiat Parkı’ndaki taş evlerin inşaatında ve çadırlarda da kaçak olarak çalıştırıldığı ileri sürüldü.

Yine Afganların; çöp toplamak, çadır kurmak ve çevre düzenleme, taşıma işlerinde de kullanıldığı ifade edildi.

Keşanlılara Afgan işçileri sorduğumuzda ise, “bu durumun Keşan’ın bir gerçekliği olduğu” yorumlarını aldık. Afganların köylerde çobanlık yaptığı ve kaçak çalıştırıldığı belirtilirken, yine hangi gerekçeyle Bakanlık bünyesinin logosunun bulunduğu bir çöp aracında çalıştırıldıkları ise tartışmalara neden oldu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Keşan İlçe Özel İdaresi, böyle bir araçlarının bulunmadığını vurgulayarak, söz konusu araçtan ve kaçak çalıştırılan işçilerden haberlerinin olmadığını ilettiler.

Keşan Belediyesi’ni aradığımızda ise, “yetkili” kişinin yerinde olmamasından ötürü bilgi alamadık.

Araçlarda logosu bulunan Tarım ve Orman Bakanlığı ise, iddiaları “araştıracağını” belirtmesine rağmen, haberimiz yayına girene kadar bize bir cevap vermedi.

Peki…

İşlerin daha da karmaşıklaştığı konuya gelelim…

Siyah plakalı Bakanlık logolu çöp aracı: 34 AY 4915…

Bu plakanın özelliği nereden geliyor?

Plakayı Google’da sorgulattığımızda karşımıza ilginç bir bilgi çıktı. Plaka, Troyka adlı bir firmanın tırlarından birine ait…

Troyka’nın internet sitesinde ise, firma kendisini, “TROYKA TRANSPORT İstanbul merkezli olmakla birlikte, Moskova’da güçlü kadrosuyla, Rusya’nın Sibirya bölgesinde Tyumen şehri ve Kiev (Ukrayna) temsilcilikleri bulunmaktadır” sözleriyle tanıtıyor.

Söz konusu plakanın, bakanlık logolu çöp aracıyla aynı olması akıllarda soru işaretlerine neden oldu.

Öte yandan, ağaç katliamı, bakanlık eliyle kaçak işçilerin çalıştırılma iddiası ve plakanın “sırrı” bir yanda dururken, diğer yandan da başka bir olay dikkat çekiyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın yöneticisi olduğu TÜRGEV, Gökçetepe Tabiat Parkı’nda yılın belli dönemlerinde kamp yapıyor.

Bir başka ve ciddi iddia ise; ormanlık alandaki “genişlemenin” TÜRGEV’in ihtiyaçlarını karşılamak olduğu yönünde…

Gelinen noktada, söz konusu iddialar, Türkiye’nin gündemini uzun bir süre meşgul edecek gibi duruyor.

Yok edilen ağaçlar ve yapılan evler ise şu şekilde: