Bianet'ten erkek şiddeti raporu: Erkekler sadece ekim ayında 22 kadını katletti!

Bianet'ten erkek şiddeti raporu: Erkekler sadece ekim ayında 22 kadını katletti!

Ekim ayında yerel ve ulusal gazetelerden derlenen haberlere göre; erkekler, en az 22 kadını öldürdü, en az 53 kadına şiddet uyguladı, en az iki çocuğu öldürdü, en az 49 kız ve oğlan çocuğunu istismar etti, en az 280 kadını taciz etti, 79 kadını da seks işçiliğine zorladı.

Fotoğraf: Dilara Açıkgöz

Ekim ayında bianet’in yerel ve ulusal gazetelerden derlediği haberlere göre; erkekler ekimde en az 22 kadını öldürdü, dokuz kadına tecavüz etti. Ekim 2021‘de en az 13 kadının ölümü (Edirne (1), Zonguldak (1), Samsun (1), Batman (1), Zonguldak (1), Aydın (1), Kayseri (2), İstanbul (3), Erzincan (1), Isparta (1), basına şüpheli olarak yansıdı.

Adana’da bir kadın kendisini sistematik olarak darp eden kocasını öldürdü ve meşru müdafaa hakkını kullandı.

Erkekler, Maraş ve Ankara’da bir kadını “öldürülmekle” tehdit etti. İstanbul’da bir kadının ölümü basına “faili belirlenmemiş cinayet” olarak yansıdı. Iğdır’da bir kadının intihara sürüklendiği iddia edildi.

2021 – 2020

\"\"

2021'in ilk on ayında erkekler, 256 kadını öldürdü, 396 kadını taciz etti, 160 çocuğu istismar etti, 87 kadına tecavüz etti. Erkekler, en az 586 kadını seks işçiliğine zorladı, en az 670 kadına da şiddet uyguladı, yaraladı. 2021'in ilk on ayında 183 kadının ölümü basına "şüpheli" olarak yansırken, erkekler, en az 27 çocuğu öldürdü.

2020'nin ilk on ayında erkekler, en az 229 kadını öldürdü, 122 kadını taciz etti, 226 çocuğu istismar etti, 79 kadına tecavüz etti. Erkekler en az 715 kadını seks işçiliğine zorladı, en az 670 kadına şiddet uyguladı.

CİNAYET

Erkekler, ekimde en az 22 kadını öldürdü; geçen yıl bu sayı 23 idi. Erkeklerin öldürdüğü kadınlardan biri transtı. Bir kadın da Kırgızistan yurttaşıydı. 

EKİM’DE ERKEKLERİN ÖLDÜRDÜĞÜ KADINLAR

Ayat A., Ayşe Taşma, Demet K., Fatime Gül, Fatma S., Gönül Y., Gülsüm Er, Hadika Ç., Hasret Tutal, Hülya Şimşek, Meltem G., Nazlı Koldagul, Nefes Balkan* Nuriye Ü., Semra Y., Sena Altan, Servet T., Sevil Ş., Seyhan Gözer, Şebnem Şirin Ülker İ., Yadigar Adıgüzel.

 *Öldürülen trans.

ERKEKLERİN KADINLARI ÖLDÜRDÜĞÜ İLLER

Ankara (1), Antalya (1), Antep (1), Denizli (1), Giresun (1), İstanbul (2), İzmir (3), Kilis (1), Kocaeli (2), Konya (3), Mersin (1), Osmaniye (1), Tekirdağ (3), Urfa (1).

Erkeklerin 10 kadını öldürme “bahanesi” basına yansımadı. Erkekler, altı kadını “barışmak istemediği”, “boşanmak istediği” için öldürdü.

Erkekler, bir kadını “çocuklarının kavgasına karıştığı” için bir kadını “çok konuştuğu” için iki kadını “kıskandığı”, bir kadını “sevgilisi olmayı kabul etmediği”, bir kadını da “kocasıyla husumetli olduğu” için öldürdü. 

15 kadını kocası, sevgilisi, eski kocası öldürdü. Bir kadını komşusu, bir kadını kocasının arkadaşı, bir kadını akrabası, bir kadını oğlu, bir kadını da arkadaşı öldürdü. İki kadını öldüren erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkekler, 13 kadını ev içinde, dokuz kadını düğün salonu, market, park gibi ev dışı alanlarda öldürdü.   

Erkekler, 12 kadını ateşli silahlarla, altı kadını kesici aletle, bir kadını balkondan atarak, bir kadının kafasını taşla ezerek, iki kadını darp ederek öldürdü.

HUKUKİ SÜREÇ

Kadınları öldüren en az 23 fail erkek vardı; 14 fail tutuklandı.

İki fail gözaltına alındı. Altı fail intihar etti. Bir failin hukuki süreci basına yansımadı.

EKİM AYINDA AYDINLATILAN CİNAYET

İzmir’de Özler Yörük’ü (33) 3 yıl önce 8 Aralık 2018’de öldüren kişinin eski sevgilisi O.A. (31) olduğu tespit edildi.

ÇOCUK CİNAYETİ

Ekimde erkekler en az iki çocuğu öldürdü. Geçen yıl aynı ay da bu sayı dörttü.

Bir çocuğu babası, bir çocuğu amcası öldürdü.

ERKEKLERİN ÖLDÜRDÜĞÜ ÇOCUKLARIN İSMİ

Elif Hazal Y., Erdem S.

ERKEKLERİN ÇOCUKLARI ÖLDÜRDÜĞÜ İLLER

Antep (1), Yalova (1).

HUKUKİ SÜREÇ

Çocukları öldüren iki fail vardı. Bir fail tutuklandı, bir failin hukuki süreci basına “gözaltına alındı” diye yansıdı.

CİNSEL SALDIRI /TECAVÜZ

Erkekler, ekimde en az dokuz kadına tecavüz etti. Geçen yıl aynı ay erkeklerin tecavüz ettiği kadın sayısı yedi idi.

Bir kadına gardiyanlar, bir damadı, altı kadına cinsel saldırıda bulunan iki erkeğin kim olduğu bilgisi basına yansımadı. Bir kadına da zabıtalar tecavüz etti.

Erkekler, bir kadına ev içinde, bir kadına hapishanede, altı kadına araç, işyeri, otobüs gibi ev dışı alanlarda tecavüz etti.

ERKEKLERİN KADINLARA TECAVÜZ ETTİĞİ İLLER

Antalya (1), Eskişehir (1), İzmir (1), Kocaeli (5), Manisa (1).

HUKUKİ SÜREÇ

Kadınlara tecavüz eden altı fail vardı.

Sadece bir fail tutuklandı.  Bir fail hakkında hiçbir işlem yapılmadı.

Bir fail hakkında yasal süreç başlatıldı. Bir fail gözaltına alındı. Bir fail de ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.

TACİZ

Ekim 2021’de erkekler en az 280 kadını taciz etti. Bu sayı geçen yıl aynı ay 7 idi. Tacizlerden en az 270’i sosyal medyadaydı.

276 kadın kendisini taciz eden altı erkeği tanımıyordu. İki kadını oyuncu, bir kadını doktor, bir kadını da hastane çalışanı erkek taciz etti.

Erkekler, 270 kadını sözlü, 10 kadını da fiziki olarak taciz etti. Erkekler, on kadını hastane, market, iş yeri gibi ev dışı alanlarda, 270 kadını da sosyal medya ortamında taciz etti.

ERKEKLERİN KADINLARI TACİZ ETTİĞİ İLLER

Adana (9), Antep (1), İstanbul (263), Kocaeli (2), Malatya (3), Ordu (1), Urfa (1).

HUKUKİ SÜREÇ

Kadınları taciz eden 10 fail erkek vardı. Sadece bir fail tutuklandı. Bir fail hakkında hiçbir işlem yapılmadı.

Bir fail ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı. Üç fail gözaltına alındı. Üç fail hakkında yasal işlem başlatıldı. Bir failin hukuki süreci basına yansımadı.

ÇOCUK İSTİSMARI

Erkekler, ekimde 2021'de en az 49 kız ve oğlan çocuğunu istismar etti. Geçen yıl aynı ay bu sayı 25 idi.

En az 19 çocuğu etüt öğretmeni ve öğretmeni, sekiz çocuğu tekvando öğretmeni, bir çocuğu kuzeni, bir çocuğu imam, bir çocuğu kaptan, bir çocuğu okul çalışanı bir çocuğu da patronu istismar etti.

Dokuz çocuğu istismar eden yedi erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı. İki çocuğu istismar eden erkek uzman çavuştu.

Erkekler, iki çocuğu ev içinde, 47 çocuğu iş yeri, tekne, okul, sokak gibi ev dışı alanlarda istismar etti.

ERKEKLERİN ÇOCUKLARI İSTİSMAR ETTİĞİ İLLER

Ankara (3), Antalya (1), Aydın (1), Bilecik (2), Diyarbakır (23), İstanbul (9), Manisa (1), Mersin (1), Muğla (2), Nevşehir (1), Tekirdağ (2), Van (3)

HUKUKİ SÜREÇ

Çocukları istismar eden 18 fail erkek vardı. Altı fail tutuklandı. Beş fail gözaltına alındı. İki fail serbest bırakıldı. Dört fail hakkında yasal işlem başlatıldı. Bir fail “açığa alındı”.

ŞİDDET/YARALAMA

Erkekler, ekimde en az 53 kadına şiddet uyguladı. Geçen yıl aynı ay bu sayı, 80 idi.

Erkeklerin şiddet uyguladığı sekiz kadın “ağır” hasta olarak hastaneye kaldırıldı. Erkekler en az beş kadına “koruma kararını” ihlal ederek şiddet uyguladı.

Erkekler en az üç kadına sistematik olarak işkence etti.

ERKEKLERİN KADINLARA ŞİDDET UYGULADIĞI İLLER

Adana (1), Adıyaman (1), Antalya (2), Antep (3), Aydın (1), Bursa (3), Denizli (2), Diyarbakır (1), Edirne (21), Eskişehir (1), Hatay (1), İstanbul (8), İzmir (2), Kayseri (1), Kırklareli (1), Kocaeli (1), Samsun (3).

En az 45 kadını kocası, sevgilisi, eski koca ve sevgilisi yaraladı. İki kadını arkadaşı, bir kadını babası, bir kadını abisi yaraladı. Dört kadına şiddet uygulayan erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkekler, dokuz kadına “ayrılmak istediği, barışmak istemediği”, bir kadını “kedisini öldürdüğü” uyandırdığı”, altı kadını da “kıskandığı” için şiddet uyguladı. Erkeklerin 37 kadına şiddet uygulama “bahanesi” basına yansımadı.  

Erkekler, 40 kadını darp ederek, iki kadını araçla ezmeye çalışarak, bir kadını kafasını taşla ezerek, üç kadını kesici aletlerle, yedi kadını ateşli silahlarla yaraladı.

Erkekler, 20 kadını araba, iş yeri, otobüs, ormanlık alan gibi ev dışı alanlarda, 28 kadını ev içinde yaraladı. Erkeklerin, beş kadını nerede yaraladığı bilgisi basına yansımadı.

HUKUKİ SÜREÇ

Kadınlara şiddet uygulayan 54 fail vardı. Sadece dört fail tutuklandı, 12 fail gözaltına alındı. 22 fail hakkında yasal işlem başlatıldı.

Bir failin hukuki süreci basına “aranıyor”, bir failin hukuki süreci de “kaçtı” diye yansıdı. İki fail intihar etti. En az 12 fail erkeğin hukuki süreci basına yansımadı.  

SEKS İŞÇİLİĞİNE ZORLAMA

Erkekler ekimde en az 79 kadını seks işçiliğine zorladı. Geçen yıl aynı ay bu sayı, 49 idi. Seks işçiliğine zorlanan 62 kadın Türkiye vatandaşı değildi. Seks işçiliğine zorlananlar arasında çocuklar da vardı.

HUKUKİ SÜREÇ

Kadınları seks işçiliğine zorlayan 71 fail vardı. 67’si gözaltına alınırken sadece dört fail tutuklandı.

DAHA FAZLA