Beyrut’ta bir eylemci kendini yaktı

Lübnan’da 17 Ekim’de başlayan eylemler Başbakan Saad el-Hariri’nin istifasına rağmen durulmadı. Eylemler sırasında Beyrut’ın en ünlü meydanında bir eylemci benzin dökerek kendini yaktı.08-12-2019 12:56

Lübnan Başbakanı Saad el-Hariri’nin istifasına rağmen Lübnan’da sular durulmuyor, başkent Beyrut’ta bir eylemci kendini ateşe verdi. Ülkenin en ünlü meydanı olan Riyad es-Sulh Meydanı’nda üzerine benzin dökerek kendini ateşe veren 50 yaşlarındaki eylemciye, meydanda bulunan diğer eylemciler müdahele ederek söndürdü. Hastaneye kaldırılan eylemcinin ayaklarında orta dereceli yanıklar oluştuğu aktarıldı. Eylemcinin bedenini ateşe verdiği görüntüler, o esnada canlı yayın yapan Lübnan televizyonu LBC’ye yansıdı.

NE OLMUŞTU?

Lübnan’da hükümetin iletişime ve özellikle sosyal iletişim ağı WhatsApp uygulamasına vergi getirme girişimine tepki olarak 17 Ekim’de başlayan eylemler, kısa sürede ülkenin dört bir yanına yayılmıştı. Eylemlere 13 gün direnen Başbakan Saad el-Hariri, 29 Ekim’de istifasını sunmak zorunda kalmıştı.

Ülke genelinde eylemlerini sürdüren yurttaşların, iç savaşın sona erdiği 1990’dan bu yana yönetimi paylaşan siyasi partilerin oluşturduğu kabine yerine teknokratlardan oluşan bağımsız ve küçültülmüş bir hükümet kurulması, erken seçime gidilmesi ve yolsuzluğa bulaşan yöneticilerin yargılanması gibi talepleri bulunuyor.