Beyoğlu'da çökme tehlikesi olan bina için yıkım kararı

Beyoğlu'da 2 Ekim'de sıvalarının dökülmesi sonucu tahliye edilen ve mühürlenen binada yapılan incelemelerin ardından binanın yıkılmasına karar verildi.04-10-2019 16:58

İstanbul'un Beyoğlu ilçesindeki İstiklal Caddesi'nde bulunan Ayhan Işık sokaktaki 4 katlı bir bina, geçen çarşamba günü çökme ihtimaline karşı boşaltılarak mühürlenmişti. Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, binanın inceleme sonucunda yıkımına karar verildiğini söyledi.

Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, çökme riski nedeniyle 2 Ekim’de tahliye edilen Ayhan Işık Sokaktaki binanın önünde gazetecilere açıklama yaptı. Binanın inceleme sonucunda yıkımına karar verildiğini belirten Yıldız, "Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız, Beyoğlu Belediyemiz, Kültür ve Turizm Bakanlığımız ortak bir çalışma yapmak suretiyle binanın gerek içinde gerek dışında incelemelerini yaptılar ve yıkılmasının daha uygun olacağına dair bir görüş belirttiler" dedi.

Yıldız, "Malum tarihi bir sokak ve etrafında da tarihi esereler var. Onlara da zarar gelmemesi bakımından şu anda en uygun yöntemle bu yıkımın nasıl gerçekleşmesi konusunda teknik bir istişare yürütülüyor. Bunun kararı verildikten sonra yıkım gerçekleşmiş olacak. Yıkım için teknik olarak bir hafta ile 10 günlük bir süre gerekli" ifadelerini kullandı. (AA)