Beykoz'da evleri yıkılan yurttaşlar tepkili

Beykoz'da usulsüz olduğu gerekçesiyle yıkılan evlerin sakinleri, karara tepkili.21-09-2019 13:31

İstanbul Valiliği’nin 2017'den sonra "usulsüz"  yollarla yapılan 315 kaçak yapının yıkılacağını duyurmasının ardından Beykoz ve Arnavutköy'de yıkım başladı.

Birgün'den Rıfat Kırcı'nın haberine göre yıkımlar nedeniyle yurttaşlar mağduriyet yaşıyor. 2 bin polis eşliğinde gerçekleştirilen yıkımlar nedeniyle Beykoz Yenimahalle sakinleri, yetkililere tepkili.

 
Beykoz'da tepki çeken yıkım görüntülerine İleri Haber ulaştı https://ilerihaber.org/icerik/beykozda-evleri-yikilan-yurttaslar-tepkili-103845.html

Beykoz'da tepki çeken yıkım görüntülerine İleri Haber ulaştı https://ilerihaber.org/icerik/beykozda-evleri-yikilan-yurttaslar-tepkili-103845.html

Posted by İleri Haber on Saturday, September 21, 2019

Evi yıkılan yurttaşlardan 46 yaşındaki Aslan Erdem, taşınmaları için yeterli süre tanınmadığını aktardı. Evlerinin yıkılmasından dolayı komşularda kaldıklarını, eşyalarının ise sokakta olduğunu kaydeden Erdem, “Evinizi şu kadar zamanda boşaltın diye bir ihtarname bile gelmedi” dedi ve ekledi: “Kapımıza dayandılar ve evi boşaltmamızı istediler. Maddi ya da manevi anlamda kendimizi hazırlayamadık. Zaten evi ya da yuvası yıkılan bir insan, sorumlu olduğu çocukları varsa onları psikolojik olarak nasıl hazırlayacak? Bizi sokağa attılar, başka bir barınacak alan göstermediler. 2 çocuğum var. İkisi de okuyor. Küçük çocuğun okulu bu mahallede. Ben kendi mahallemde kalacak bir yer bulamazsam çocuğumu nasıl okula götürüp getireceğim? Nerede okutacağım? Benim onu okutmam gerek, okutamazsam bu suçu ben mi işlemiş olacağım, bana bu yasayı getiren devlet mi, belediye mi işlemiş olacak? Bu bir manevi çöküntü, hayat boyu çocuğumun psikolojisinde var olacak.”

Aslan, yıkılan evi için, “Lüks bir yer değildi, sadece barınaktı” ifadesini kullandı: “Ben mecburiyetten dolayı orada barınmak zorunda kaldım. Benimki havuzlu, parklı bir ev değil barınaktı. Barınma hakkımı da elimden aldılar. Eşten dosttan borç alarak yapmıştım orayı. Şimdi olmayan bir evin borcunu ödemek zorundayım. Asgari ücretle bunu nasıl yapabileceğimi bilemezken benim yaşamımı düşünen belediyem, ülkem ya da anayasam bana bunu nasıl sağlayacak? Ben vergilerimi vermem gerektiğini bilen, bugüne kadar çeşitli şekillerde vergisini vermiş bir insanım. Durum böyleyken ülkem bana neden sahip çıkmıyor? İmar barışı için yapı kayıt belgesinin parasını yatırdık, bize belgesini verdiler. Orman müdürlüğü beni mahkemeye vermişti kaçak yapılanmadan dolayı. Devam eden bir dava var. Şimdi olmayan bir ev için mahkemeye çıkacağım.”

Yıkım gerçekleşmeden yarım saat kadar önce eşyalarını çıkarmaya çalıştığını dile getiren Erdem, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Eşyaları taşırken aceleden kaynaklı zarar gördü hep. Bazı parçaları koptu. Eşyalar şu an sokakta, üzerine naylon bez örttük. Kapısını açan komşularımız oldu, şimdilik orada kalıyoruz.”

Evi yıkılanlardan birisi de Ayhan Güney. “İnsanlar kalacak yer bulmaya çalışıyor” diyen Güney, yaşanan mağduriyeti şöyle anlattı: “Haber vermeden gelip yıktılar evleri. Bir aileden iki kişi başka bir akrabasında, diğerleri başka bir yerde kalmak zorunda. Çünkü evler fazla insanın kalabileceği kadar büyük değil. İnsanlar işine gidemedi. Şimdi sokaklarda kiralık yer arıyorlar.”

Yenimahalle Halkı Dayanışma Derneği Başkanı Avni Gündoğan, yaşanan mağduriyeti gidermek için gerekli mücadeleyi vereceklerini söyledi. Gündoğan’a göre, yıkım yapılan yurttaşların yapı kayıt belgesi mevcut. Hukuki yollara başvuracaklarını aktaran Gündoğan, şöyle konuştu: “Bu süreç yeni başladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bütün İstanbul’da kaçak yapıları yeniden imar meselesiyle ilgili düğmeye basıyoruz diye yola çıktı. İsrail'in Gazze'ye girdiği gibi girdiler. İnsanların eşyaları yıkılan evlerin altında kaldı.”

Başkan Gündoğan, sözlerini şöyle noktaladı: “Doğalgaz elektrik bağlatmış, bir tanesi 1 yıl önce bir başkasından satın almış, geçmişe yönelik vergi ödeyen insanlar var. Mesela bir yurttaş, elektriği, suyu, yapı kayıt belgesi var. Geçmişe yönelik vergi ödemeleri var, imar barışından önce yapmış bunları ve 8-9 aydır mahkeme süreçleri devam ediyor. Tebligat, ihbarname gelmemiş hiçbirine. Zaman zaman cezalar ödemişler. 2014’ten beri biz bir yıkım olacağını ve parça parça yapacaklarını anlatmaya çalıştık. İmar planları çıktı, onun aldatmaca olduğunu lüks siteler ve villalar için yapılacağını söyledik. Şimdi ise birlikte hareket ederek elimizden geleni yapacağız.”