Beyaz Saray'dan İdlib açıklaması: Askeri olarak müdahale edeceğimizi sanmıyorum

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O'Brien, İdlip’de yaşanan gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu. O’Brien son durumla ilgili, "İdlib'e askeri olarak müdahale edeceğimizi sanmıyorum" dedi.12-02-2020 10:12

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O'Brien, İdlip’de yaşanan gelişmeler sonrası Atlantic Council adlı düşünce kuruluşunun panelinde konuştu. ABD'nin İdlib ve Suriye politikasına ilişkin açıklamalarda bulunan O’Brien İdlib’e askeri olarak müdahale etmeyeceklerini ifade ederken, "Küresel bir polis olarak oraya paraşütle inip saldırıları durdurmamız mı bekleniyor?" yorumuyla son duruma ilişkin ABD'nin bakış açısını özetledi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki ilişkinin inişli-çıkışlı olduğunu söyleyen O'Brien, "Suriye'deki sivil katliamlarının durdurulması gerektiğini yüksek sesle söylemeye devam edeceğiz, fakat İdlib'e askeri olarak müdahale edeceğimizi sanmıyorum" dedi.

‘SİHİRLİ BİR DEĞNEK YOK’

Suriye ve İdlib'de barışa yönelik bir çözüm için çaba gösterdiklerini ve bu çabayı sürdüreceklerini iddia eden O'Brien, Oradaki kötü durumu sona erdirecek sihirli bir şey yok" değerlendirmesinde bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump'ın İdlib'le ilgili geçen yılki Twitter paylaşımına atıf yapan O'Brien, o günkü durumda Trump'ın İdlib konusunda bir müzakere alanı yaratılmasına vesile olduğunu, ancak gelinen noktada bu atmosferin oldukça zayıfladığını düşündüğünü söyledi.

O'Brien'ın açıklamaları, ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'i İdlib konusunda müzakerelerde bulunmak üzere dün Ankara'ya gönderdiklerini ifade eden Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun açıklamalarının ardından soru işaretlerine neden oldu.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, İdlib'de yaşamını yitiren askerlerinin ailelerine dünkü açıklamasında başsağlığı dileyerek, ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey'i, Suriye'de atılacak adımları koordine etmek için Ankara'ya gönderdiğini belirtmişti.