Beyaz Saray'dan Esad'a Tehdit

Beyaz Saray Sözcüsü, İdlib'teki cihatçı teröristlere yönelik operasyon öncesi Esad'ı tehdit etti.04-09-2018 21:35

Beyaz Saray, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın yeni bir kimyasal saldırı yapması halinde hızlıca cevap vereceklerini açıkladı.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders tarafından yapılan yazılı açıklamada Beşar Esad, "Esad yeniden kimyasal silah kullanırsa, ABD ve müttefiklerinin hızlı ve uygun bir cevap verecek" denildi.

Açıklamada ABD'nin Suriye'yi tehditi "Trump, bu tür bir saldırının zaten trajik olan çatışmayı pervasızca daha da kötüleştireceği ve yüz binlerce insanın hayatını riske atacağı yönünde uyarıda bulunmuştur" şeklinde ifade edildi.

YİNE KİMYASAL İDDİASI

Daha önce de kimyasal saldırı iddiasıyla Suriye'yi tehdit eden ve saldırı zemini oluşturmaya çalışan ABD, kimyasal saldırı olduğuna dair öne sürülenlerin gerçek olmadığı anlaşılmasına rağmen "Açık olalım, eğer Beşar Esad yeniden kimyasal silah kullanmayı seçerse ABD ve müttefikleri hızlıca ve uygun şekilde karşılık verecektir, bu konudaki duruşumuz nettir" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada ayrıca "ABD, Suriye'deki düşmanlıkları aşabilmek için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) 2254 sayılı kararı doğrultusunda kalıcı bir diplomatik çözüm bulmak amacıyla müttefikleriyle beraber çalışmaya yorulmadan devam edecektir"  denildi.