Beyaz eşya satışlarında büyük düşüş

Ekonomik kriz, beyaz eşya satışlarını da vurdu. AKP'nin yıl sonuna kadar sıfırladığı ÖTV, beyaz eşya satışlarını kurtarmadı. Geçen yılın aynı dönemine oranlar satışlar yüzde 21 azaldı.17-12-2018 12:47

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) verilerine göre ekonomik durgunluk, beyaz eşya satışlarına büyük darbe vurdu. Açıklanan rakamlar, satışların artması hedefiyle 6.6 olan ÖTV'nin yıl sonuna kadar sıfırlanmasının da yeterli olmadığını ortaya koydu.

TÜRKBESD verisine göre Türkiye’de beyaz eşya satışları, kasım ayında bir önceki yıla oranla yüzde 21 düştü. Alım gücü düşen yurttaşlar için, AKP'nin ÖTV hamlesi de geçersiz oldu.

TOPLAM DÜŞÜŞ YÜZDE 17

Buzdolabı, çamaşır makinası, bulaşık makinesi ve fırından oluşan dört ana ürün grubunda iç satışlar ocak-kasımı kapsayan 11 aylık dönemde ise yüzde 17 düşüşle 5.8 milyon adet oldu.

Aynı veriye göre kasım ayı beyaz eşya ihracatı, bir önceki yıla kıyasla yüzde 11’lik bir artış gösterirken üretim, yıllık bazda yüzde 6 arttı.

Aynı dönemde ihracat yüzde 7 artarak 20.2 milyon birim oldu.

Sektör üretimi kasımda yüzde 4 artışla 2.24 milyon, ocak-kasımda ise yüzde 1 düşüşle 23.46 milyon adet olarak gerçekleşti.