'Beşli çete'ye son 10 yılda 128 vergi indirimi yapılmış!

Başarır, soru önergesine dair sosyal medya paylaşımında ise “Vatandaştan ‘uçan kuş’ için vergi alan iktidar, 5’li çetenin vergilerini sıfırlamış. Cengiz Holding’in ağacının nasıl meyve verdiği belli oldu!” ifadelerini kullandı.25-12-2020 15:18

İleri Haber

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan,  yandaş 5 inşaat şirketine son 10 yılda toplam 128 vergi indirimi yapıldığını açıkladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Cengiz, Limak, Kalyon, Kolin ve Makyol firmalarına sağlanan Vergi, Resim ve Harç İstisna Belgelerine (VRHİB) kaç kez indirim yapıldığı ile ilgili Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın yanıtlaması istemi ile 12 Ekim'de bir soru önergesi verdi. Pekcan yanıtında son 10 yılda Cengiz İnşaat için 30, Kolin İnşaat için 36, Makyol İnşaat için 24, Kalyon İnşaat için 19 ve Limak İnşaat için de 19 kez VRHİB tanzim edildiği açıklandı.

Bakan Pekcan'ın cevapladığı önergede 128 ihalenin kaçına fiilen yabancı bir firmanın katıldığı bilgisi ise yer almadı. Başarır, "Ticaret Bakanlığı’nın düzenlediği VRHİB’den yararlanmak için ihaleye muhakkak bir yabancı firmanın teklif vermesi zorunluluğu vardır. Toplam bu 128 ihaleye hangi yabancı firmaların katıldığı tarafımca takip edilerek kamuoyuyla paylaşılacaktır" dedi.

Başarır, soru önergesine dair sosyal medya paylaşımında ise “Vatandaştan ‘uçan kuş’ için vergi alan iktidar, 5’li çetenin vergilerini sıfırlamış. Cengiz Holding’in ağacının nasıl meyve verdiği belli oldu!” ifadelerini kullandı.