'Beşli çete'nin Limak'ı AOÇ arazisi üzerinde lüks konut projesi hazırlığında

AKP iktidarında ihalelerin aktığı Limak Holding'in Atatürk Orman Çiftliği arazisi üzerinde lüks konut projesi hazırlığında olduğu öğrenildi. Limak yetkilisinin doğruladığı projeye Mimarlar Odası Ankara Şubesi karşı dava açacaklarını bildirdi.30-06-2021 13:01

Atatürk Orman Çiftliği bölgesindeki çimento fabrikası arazisine; 1989 yılında özelleştirildikten sonra, 2011 yılında devralan Limak Holding tarafından lüks konutlar, dükkanlar yapılması için proje hazırlandığı ortaya çıktı. Limak Holding yetkilisi, “Ankara’ya değer katacak bir imar planı üzerinde çalışılıyor” sözleri ile proje hazırlığını doğrulurken, Mimarlar Odası Ankara Şubesi projeye karşı dava açacaklarını açıkladı.

Atatürk’ün direktifi ile oluşturulan Atatürk Orman Çiftliği bölgesinde kurulan Ankara Çimento Fabrikası 1989 yılında özelleştirildikten sonra 25 Mart 2011 tarihinde Limak Holding’e bağlı Limak Batı Çimento Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’ne devredildi.

AKP iktidarında kamu ihalelerinin aktığı 'beşli çete'den Limak Holding'in Atatürk Orman çiftliği arazisi üzerinde bir proje hazırlığında olduğu ortaya çıktı. 588 bin metrekare fabrika arazisi üzerinde, en çok dört katlı konut, ticarethane, okul, cami gibi birçok yapı için proje hazırlandığı öğrenildi.

Hazırlanan proje dosyasında yer alan bilgilere göre, Kültür Varlıkları Bölge Kurulu, 16 Mayıs 2016 tarihinde; fabrika alanının ''kültür varlığı özelliği taşımadığını'' belirledi. Kurul, fabrika alanında imar planı yapılabileceğine karar verdi. Ankara Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu ise 24 Mayıs 2019 tarihinde fabrika alanında ''imar planı yapılmasına'' onay verdi.

LİMAK YETKİLİSİ DOĞRULADI

Bir Limak Holding yetkilisi projeyi doğruladı. Ancak, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne (ABB) imar başvurusu yapılıp yapılmadığı konusunda bilgisi olmadığını söyledi. Holding yetkilisi, ''Biz, sadece burada çimento fabrikası vardı şehrin dışına taşıdık. Yine Ankara’ya değer katacak bir imar planı üzerinde çalışılıyor. Bunu da ABB, Çevre Bakanlığı, Etimesgut Belediyesi üzerinde çalışıyoruz'' dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin ise bu projeye olumsuz görüş bildireceği ve ilerleyen günlerde Limak yetkililerine ileteceği öğrenildi. 

TÜRKİYE'DE TALANIN BÜYÜK ÖRNEĞİ

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan ''Burası AOÇ arazisi ve kamusal bir alan için şartlı olarak devredilmiş durumda. Eğer arazi amacı dışında kullanılıyorsa, AOÇ’ye geri iade edilir. İster özel mülkü olsun, ister başka bir şey olsun. Buranın, adı sayılı 5’li yapı olarak öngörülen Limak’a verilmesi ve ardından da AOÇ manzaralı ticaret ve konutun olduğu bir alana dönüşmesi, Türkiye’deki talan sürecinin büyük örneklerinden biri'' dedi. Candan, Limak’ın yaptığı planlama süreçlerini yargıya taşıyacaklarını belirterek, alana ilişkin Koruma Kurulu ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın aldığı kararlara da dava açacaklarını dile getirdi.