Beşiktaş'taki üniversite inşaatında arkeolojik kalıntı çıktı

Beşiktaş'ta eski DGM binasının bulunduğu alanda yürütülen üniversite şantiyesinde arkeolojik kalıntılar çıkınca inşaat durduruldu.13-10-2018 15:23

İstanbul Beşiktaş'taki bir üniversitenin bulunduğu inşaat alanında tarihi kalıntılar tespit edildi.

Üniversitenin yakınında yapımı süren Kabataş-Beşiktaş-Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattının Beşiktaş istasyonunda da daha önce Erken Demir Çağı'na ait kalıntılar bulunmuştu.

ESKİ DGM BİNASININ YERİNDE 

Alınan bilgiye göre, kampüs içindeki eski DGM binası ve otoparkının bulunduğu alanda yürütülen yeni kampüs inşaatı çalışmaları sırasında kaldırılan asfaltın altında tarihi kalıntılara rastlandı. Haber verilmesi üzerine İstanbul 3 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, inşaat çalışmalarını durdurdu ve alanın etrafı yüksek çitlerle çevrildi.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü arkeologları da alana gelerek incelemelerde bulundu. Arkeologların bölgede başlattığı kazı çalışmaları sürüyor. Çalışmalar sırasında eski yerleşim yerlerine ait kalıntılar tespit edildiği öğrenildi.

METRO İSTASYONUNDAKİ BULUNTU 

Bahçeşehir Üniversitesi yakınında yapımı süren Kabataş-Beşiktaş-Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattının Beşiktaş istasyonunda da daha önce Erken Demir Çağı'na ait kalıntılar bulunmuştu. Günümüzden 3000-3500 yıl öncesine ilişkin veriler sunan kalıntılar çerçevesinde mezarlık alanı tespit edilmiş, alandaki mezar çeşitleri ve iskeletler koruma altına alınmıştı.