Beşiktaş patlaması sanığı diş hekimi Eren İlhan 22 ay sonra tahliye edildi

Beşiktaş'taki bombalı saldırının ardından tutuklanan diş hekimi Eren İlhan, dosya kapsamında tutuklu olan 4 kişi ile birlikte, 22 ay sonra tahliye edildi.21-08-2019 19:05

Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi çene cerrahisi alanında hekimlik yapan Eren İlhan, 22 aylık tutukluluğun ardından serbest bırakıldı. 

İlhan’ın tutukluluk gerekçesi saldırı sanıklarından birinin cebinde bulunan notun Eren İlhan’a ait olduğu iddiasıydı. İkinci iddia ise İlhan'ın hastasıyla yaptığı yazışmaların şifreli yazışma olduğuydu. Kendisine isnat edilen suçlamalar Adli Tıp Kurumları ve bilirkişi raporlarıyla çürütüldü. İki buçuk yılı aşkın süredir tutuklu bulunan diş hekimi İlhan hakkında tahliye kararı verildi.

'BEN HASTA TEDAVİ ETTİĞİM İÇİN BURADAYIM'

İlhan, Beşiktaş'ta yaşanan bombalı saldırısı ana davasından ayrılan dosyası kapsamında savunma yaptı. Sözlerine "Ben doktorum. Hasta tedavi ettiğim için buradayım. Her gün şokla uyanıyorum. Kendime iki yıldır 'Ben neden buradayım?' diye soruyorum" diyerek başladı. 

"Herkes tatildeydeyken ben binlerce sayfa kitap okuyup, ders çalışıp hekim oldum. Siz de bir eğitim aldınız. Ne demek olduğunu biliyorsunuz. Ben işime dönmek istiyorum. Hastalarımı tedavi etmek, akademide görev almak istiyorum. İki yıldır neden buradayım? Annem sağlığını kaybetti. Babam artık buraya gelemiyor. İki kardeşimi ben okutuyordum. Şimdi biri inşaatta çalışıyor. Bunları neden yaşadığımızın bir açıklaması yok. Saldırı sanığını tanımıyorum. Sadece diş tedavisi yaptım. Bu nedenle benim iki yılım gitti. Tahliye talep ediyorum." 

Eren İlhan'ın Avukatlarından Mustafa Evkuran, İlhan hakkında iddianamede yer alan üç suçlamanın da bilirkişi ve adli tıp tarafından çürütüldüğünü belirterek tahliyesini istedi.

Mahkeme İlhan hakkında Adli Tıp Kurumu raporu, bilirkişi raporu kapsamında delil durumundaki değişikliği göz önünde bulundurarak ve tutuklulukta geçirdiği süreyi göz önüne alarak tahliye kararı verdi.

DOSYA KAPSAMINDA DÖRT TAHLİYE DAHA

Beşiktaş saldırısı ana dosyadan ayrılan dosya kapsamında yapılan yargılamada tutuklu olan Bekir Özkan, Mesut Avraz, Reşat Bakar, Şükrü Koç da bugün görülen duruşmada tahliye edildi. Tahliye edilen isimler hakkında adli kontrol şartı koyuldu.

Duruşma 13 aralık 2019’a ertelendi.(ETHA)